PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przyjrzy się rewitalizacji. Chce sprawdzić jej efekty

  • Michał Wroński    13 marca 2017 - 15:58
Rząd przyjrzy się rewitalizacji. Chce sprawdzić jej efekty
Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. (fot. mat. MIB)

Premier niebawem powoła międzyresortowy zespół ds. systemu rewitalizacji. Będzie on zajmować się m.in. monitorowaniem i ocenę prowadzonych przez samorządy procesów rewitalizacyjnych.
• Gotowy jest już projekt zarządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania międzyresortowego zespołu ds. systemu rewitalizacji

• W skład tego gremium wchodzić będą ministrowie Rozwoju; Infrastruktury i Budownictwa; Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Finansów; Środowiska; Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

• Zarówno resort Infrastruktury i Budownictwa, jak też NIK sygnalizują, że samorządy zbyt często mylą rewitalizację z remontem.

Dwóch ministrów pokieruje Komitetem. Na zmianę 

O celach i szczegółach działania Komitetu poinformował Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas zeszłotygodniowego (9.03) posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. W jego trakcie analizowano dotychczasowe funkcjonowanie przyjętej w październiku 2015 roku ustawy o rewitalizacji.

Jak zdradził Żuchowski gotowy jest już projekt zarządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania międzyresortowego zespołu ds. systemu rewitalizacji (Komitetu Rewitalizacji), który miałby być koordynatorem działań związanych z rewitalizacją. Jego przewodniczącymi mieliby być na zmianę ministrowie: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju, zaś w skład gremium wchodziliby jeszcze ministrowie: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Finansów, Środowiska, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Głównym zadaniem Komitetu będzie monitorowanie i ocena procesów rewitalizacyjnych.

Czytaj: Ustawa o rewitalizacji zdegradowanych obszarów podpisana przez prezydenta

- Mamy ustawę, ale musimy mieć narzędzia, które będą mierzyły efekty rewitalizacji. W sytuacji zaś, gdy będzie ona przynosiła niewłaściwe rezultaty, musimy mieć możliwość, żeby odpowiednio korygować zarówno politykę rewitalizacyjną, jak też stosowane metody i standardy – tłumaczył Żuchowski.

Jak dodał do zadań Komitetu należeć będzie ponadto opiniowanie projektów (w szczególności dokumentów rządowych) dotyczących rewitalizacji, tak aby zwracały uwagę na te aspekty, które wymagają ingerencji państwa i samorządów, a także korygowanie polityki legislacyjnej państwa, tak aby w porę zaprogramować działania rewitalizacyjne, które trzeba będzie podejmować po roku 2023, czyli po rozliczeniu obecnej unijnej perspektywy finansowej.

Samorządy symulują rewitalizację, by mieć pieniądze na remonty

Komentując dotychczasowe działanie ustawy rewitalizacyjnej Tomasz Żuchowski apelował, by nie mylić rewitalizacji z remontem, gdyż w tej pierwszej nie chodzi tylko o aspekt techniczny, czy remontowy, ale integrację społeczności żyjącej na danym obszarze.

Czytaj: Rewitalizacja warta miliony. Jak je mądrze wydać?

- Tymczasem często skupiano się wyłącznie na czynności wizerunkowej – stwierdził Żuchowski. Za poważny problem w działaniach rewitalizacyjnych uznał brak w nich kompleksowego podejścia (np. umieszczanie w nich raptem kilku ulic), wyznaczanie obszarów bez respektowania podziałów nieruchomości, ale przede wszystkim obejmowanie nimi obszarów niezamieszkałych, gdyż – jak ocenił - przeczy to definicji rewitalizacji, a ponadto uniemożliwia prowadzenie projektów społecznie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • czytelnik, 2017-03-18 14:14:09

    Dlatego PiS jest zwalczany - szczególnie w rządzie, bo nie pozwala tyle ukraść z Polski dla siebie a reszty sprzedawać kapitałowi zachodniemu, jak było za rządów Tuska.
  • księżak , 2017-03-14 10:07:47

    Parę lat temu w Łowiczu biskup posługując się ówczesnym ekonomem WYREMONTOWAŁ katedrę i powiększył 3-krotnie swoją rezydencję - nazywając to wszystko rewitalizacą :D obecnie trąbiono w mediach że ten sam ekonom będzie rewitalizował kościół i plebanię w Rawie mazowieckiej - KTOŚ to wszystko kontrol...uje ?? czy działamy na zasadzie, że papier wszystko przyjmie a życie niech sobie płynie ...  rozwiń