PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd wyrzucił Chińczyków z budowy A2

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 czerwca 2011 - 06:19
Rząd wyrzucił Chińczyków z budowy A2

GDDKiA wypowiedziało chińskiemu wykonawcy umowę na budowę 50 km autostrady A2. Będzie się domagać 740 mln zł. odszkodowania.
Wypowiedzenie umowy uprawomocni się w po 14 dniach, a sprawa zapewne zakończy się w sądzie, bo wcześniej umowę wypowiedział partner chiński. Winą za niemożność wywiązania się z niej obarczył stronę polską – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: A2 jednak będzie gotowa na Euro 2012

Rząd chce się domagać od Chińczyków 740 mln zł odszkodowania. W tej kwocie mieszczą się m.in. kary za niewywiązanie się z kontraktu w wysokości 130 mln zł, które przewiduje umowa z wykonawcą.

Pieniądze zostaną ściągnięte z gwarancji bankowych. Covec nie dostanie też ok. 50 mln zł kolejnej transzy za wykonane prace. Mają być zatrzymane na poczet gwarancji bankowych.

Jak zapowiedział wczoraj premier Donald Tusk, prace na budowie A2 opuszczonej przez Chińczyków mają ruszyć pod koniec lipca.

Czytaj też: Tusk o A2 i Stadionie Narodowym

Generalna Dyrekcja przyznaje, że na temat dokończenia trasy rozmawia z 16 firmami.

Organizacja i rozstrzygnięcie przetargu – nawet w trybie pilnym – to, jak szacują przedstawiciele branży, minimum dwa miesiące. W związku ze zmianą wykonawcy wzrosną też koszty realizacji inwestycji. Jak szacują eksperci – o co najmniej 300 mln zł – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.