PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zaakceptował zmiany granic pięciu specjalnych stref ekonomicznych

  • pap    20 maja 2014 - 16:56

Rząd zgodził się na zmianę granic w pięciu specjalnych strefach ekonomicznych: legnickiej, kostrzyńsko-słubickiej, pomorskiej, katowickiej i słupskiej - poinformował we wtorek CIR. Ma się to przyczynić do powstania nowych inwestycji i miejsc pracy.
Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów do legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej zostanie włączone 156,5 ha; wyłączonych będzie 3,3 ha - w efekcie jej powierzchnia wyniesie ok. 1212,4 ha.

Zmiana granic strefy ma stworzyć warunki do rozwoju nowych inwestycji w województwie dolnośląskim.

"Strefą zostaną objęte tereny położone w Legnicy, Legnickim Polu, Polkowicach, Głogowie, Kostomłotach i Miłkowicach. Ze strefy zostaną wyłączone tereny w Prochowicach" - czytamy w komunikacie CIR.

Na terenach przyłączonych do strefy, w perspektywie kilku najbliższych lat powinno powstać ok. 4730 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 1180. Planowane nakłady inwestycyjne to ok. 2558,75 mln zł. Na gruntach legnickiej strefy powstaną dwie inwestycje z branży motoryzacyjnej.

W przypadku kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej zmiana granic obejmuje włączenie do strefy 78,7 ha i wyłączenie z niej 47,3 ha.

W rezultacie powierzchnia strefy wyniesie 1746,9 ha. Zostaną do niej włączone tereny w Żarach, jednocześnie wyłączony będzie grunt spółki "Krono-Invest" w Słubicach, która zrezygnowała z inwestycji. Jak poinformowano w komunikacie, zmiany w strefie tworzą szanse na powstanie nowych inwestycji w województwie lubuskim.

Swoją powierzchnię o ponad 410 ha zwiększy także pomorska strefa - jej powierzchnia wyniesie 1863,2 ha. Strefą zostaną objęte tereny z obszaru Stargardu Szczecińskiego i Czarnej Wody. W ramach istniejącego w Czarnej Wodzie zakładu Steico powstanie innowacyjna linia technologiczna do produkcji fornirowego drewna warstwowego LVL.

"Ocenia się, że na gruntach miasta Stargard Szczeciński może powstać, w perspektywie kilku najbliższych lat, ok. 5000 nowych miejsc pracy i ok. 1020 w otoczeniu strefy. Planowane nakłady to ok. 2523,31 mln zł.

W Czarnej Wodzie zainwestuje Steico - producent wyrobów drewnopochodnych. (...) Dzięki tej inwestycji ma powstać co najmniej 70 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości ok. 160 mln zł. Zachowane zostanie 170 etatów" - czytamy w komunikacie.

Tereny katowickiej strefy zwiększą się o ponad 346 ha, a wyłączone z niej będą ponad 4 ha. Włączone tereny obejmują: Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Częstochowę i Myszków.

Powierzchnia strefy wyniesie 2347,34 ha. Według szacunków na terenach włączonych do strefy powstanie ok. 5740 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 2560. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 3422,37 mln zł. Będą tam realizowane nowe inwestycje z branży motoryzacyjnej, szklarskiej i metalowej.

W przypadku słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej zostanie do niej włączone ponad 7 ha, a wyłączone będzie ponad 15 ha, skorygowana zostanie także powierzchnia podstrefy Słupsk-Włynkówko. Oznacza to, że teren strefy zmniejszy się i będzie wynosił 816,7 ha.

Nowe tereny obejmą obszar gminy Czarne. Firma Meble Negro rozbuduje istniejącą fabrykę mebli.

Rozporządzenia zmieniające granice stref wchodzą w życie z końcem maja br.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.