PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zaoszczędził miliardy na budowie dróg

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 lipca 2010 - 07:30
Rząd zaoszczędził miliardy na budowie dróg

Od początku roku rozdano kontrakty na budowę ponad 350 km dróg i autostrad. W sumie umowy są warte 12,9 mld zł, o 17 proc. mniej, niż przewidywały kosztorysy. Koszt budowy jednego kilometra spadł o prawie jedną trzecią.
Średnia cena budowy kilometra drogi ekspresowej i autostrady w Polsce wynosi 36,6 mln zł. W ostatnich 18 miesiącach spadła o ok. 30 proc. Niższe ceny to wynik kryzysu gospodarczego z 2008 r., który zwiększył rywalizację o rządowe kontrakty. Pojawili się nowi chętni, np. z Chin czy z Czech – informuje „Rzeczpospolita”.

Nie oznacza to, że powstanie więcej dróg. Niższe koszty budowy przełożą się na zmniejszenie planowanych obciążeń Krajowego Funduszu Drogowego, który na pokrycie wydatków emituje obligacje infrastrukturalne. W tym roku ma wyemitować papiery warte 7,9 mld zł.

Najdroższą tegoroczną inwestycją w przeliczeniu na kilometr jest budowa 4 km autostrady A4 na terenie Rzeszowa. Kontrakt opiewa na ok. 442 mln zł, czyli ok. 110 mln zł za km. Budowa kolejnych 5 km tej trasy będzie kosztować ok. 88 mln zł za kilometr. W czołówce jest też budowa warszawskiego odcinka trasy ekspresowej nr 2 do lotniska Okęcie. Kontrakt na budowę 11,1 km jest wart 908 mln zł, czyli 81,8 mln zł za kilometr.

Najtańszą inwestycją jest obwodnica Tyńca i Małuszowa na Dolnym Śląsku (droga krajowa nr 35) – warta 12,1 mln zł za km.

Największych oszczędności udało się drogowcom dokonać na budowie 12,9 km autostrady A4 z Wierzchosławic do Krzyża. Najniższą ofertę wartą 542,8 mln zł złożyła hiszpańska firma Dragados. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na inwestycję 1,08 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.