PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów: rozbudowa drogi woj. 885 z unijnego programu Polska-Białoruś-Ukraina

  • PAP/MN    19 września 2016 - 16:35
Rzeszów: rozbudowa drogi woj. 885 z unijnego programu Polska-Białoruś-Ukraina
W ramach poprzedniej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina w l. 2007-2013 zrealizowano 25 projektów, które złożyli beneficjenci z terenu województwa podkarpackiego (fot. fotolia)

• Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-granica państwa – znalazła się na liście głównej projektów, na które samorząd woj. podkarpackiego chce uzyskać dofinansowanie.
• Środki mają pochodzić z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, w którym na tego typu projekty przeznaczono ponad 52 mln euro.
Jak poinformował rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, drugim projektem zgłoszonym przez samorząd jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 867 Sieniawa-Oleszyce-Granica Województwa na odcinku Lubaczów-Basznia Górna, ale jest on projektem rezerwowym.

"Te dwie inwestycje to tzw. Large Infrastructural Projects (duże projekty infrastrukturalne). Będą one realizowane w trybie pozakonkursowym, zatwierdzane są bezpośrednio przez Komisję Europejską" - dodał.

W programie Polska-Białoruś-Ukraina na tego typu projekty przeznaczono ponad 52 mln euro.

Rzecznik zaznaczył, że trwają wstępne rozmowy z partnerami ukraińskimi na temat wspólnych projektów, które będą zgłaszane w ramach standardowych naborów wniosków.

Ministerstwo Rozwoju niedawno ogłosiło harmonogram tych konkursów. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 11 października 2016 r., jego budżet to ponad 81 mln euro. Obejmie wszystkie cztery nowe cele tematyczne programu, m.in. promocję kultury lokalnej, poprawę dostępności regionów oraz wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony.

Czytaj też: 81 mld zł kosztują inwestycje drogowe w Polsce

Nabór w tym konkursie odbędzie się dwuetapowo. Najpierw oceniane będą tzw. koncepcje projektowe, które mają być złożone do 31 grudnia 2016. Najlepsze zostaną zaproszone do drugiego etapu, w którym przygotowany zostanie pełny wniosek o dofinansowanie. Maksymalne wsparcie UE dla projektu może wynieść 2,5 mln euro.

Ministerstwo zaplanowało w sumie trzy takie konkursy, których łączny budżet wyniesie ponad 116 mln euro.

Leyko podkreślił, że w listopadzie br. rozpocznie działalność w Rzeszowie biuro oddziałowe Wspólnego Sekretariatu Technicznego programu, które odpowiada za m.in. działania informacyjno-promocyjne.

W ramach poprzedniej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina w l. 2007-2013 zrealizowano 25 projektów, które złożyli beneficjenci z terenu województwa podkarpackiego. Łączna wartość tych projektów to ponad 37 mln euro.

Obecny budżet programu Polska-Białoruś-Ukraina to ponad 185 mln euro. Ze współpracy będą mogli skorzystać mieszkańcy 4 polskich województw (podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie) oraz 4 białoruskich i 6 ukraińskich obwodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.