PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów wydaje miliony na drogi

  • GK/rzeszow.pl    16 czerwca 2011 - 12:33
Rzeszów wydaje miliony na drogi

Budowa łącznika do autostrady A-4, przebudowa ul. Podkarpackiej oraz budowa dojazdu do węzła na drodze ekspresowej w Kielanówce – to najważniejsze inwestycje realizowane przez miasto.
W tym miesiącu zakończy się połączenie ulic Podkarpackiej z Przemysłową. Pozwoli to na odciążenie skrzyżowania Batalionów Chłopskich i Powstańców Warszawy.

W ramach tej inwestycji wybudowano nowy wiadukt kolejowy o długości 50 metrów, kanalizację i uzbrojenie techniczne. Wzdłuż drogi będzie chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

Czytaj też: Prywatny inwestor sfinansuje rzeszowskie drogi

Obecnie trwają ostatnie prace związane z układaniem nawierzchni. Na skrzyżowaniu z ulicą Podkarpacką zamontowana została sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji to 35 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 13 mln zł.

Część tego nowego połączenie będzie stanowić bezpośredni dojazd do węzła „Kielanówka” na drodze ekspresowej S-19. Na mocy porozumienia zawartego z województwem podkarpackim i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad miasto będzie realizować to połączenie również przy dofinansowaniu ze środków unijnych.

Długość dojazdu do węzła to ok. 3 km. W tym roku będzie gotowy program funkcjonalno – użytkowy pozwalający na ogłoszenie przetargu. Budowa realizowana będzie w roku przyszłym. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 30 mln zł.

Kolejną ważną inwestycją będzie remont ul. Przemysłowej. Ulica zostanie wzmocniona i będzie mieć nową nawierzchnię. Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg. Prace ukończone zostaną w lipcu. Miasto przeznaczy na ten cel z budżetu Rzeszowa ponad 1 mln zł. 
Jedną z najważniejszych inwestycji, która rozpocznie się wkrótce będzie remont i przebudowa ul. Podkarpackiej, na odcinku od ul. Wetlińskiej do skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawy.

Już został ogłoszony przetarg na wykonanie. W połowie lipca nastąpi otwarcie ofert i wybór wykonawcy. Prace rozpoczną się pod koniec lipca.

Na odcinku od ulicy Matuszczaka do skrzyżowania z Powstańców Warszawy ulica będzie mieć po trzy pasy ruchu z każdej strony. Przy ul. Matuszczaka zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna.

Na pozostałym odcinku, do ul. Wetlińskiej droga będzie mieć po dwa pasy ruchu. Przebudowane zostaną przystanki autobusowe i chodniki. Powstaną ścieżki rowerowe i nowe oświetlenie. Wyremontowany będzie też przejazd kolejowy.

Na części ulicy staną ekrany akustyczne. Ułożona zostanie kanalizacja a teren będzie odwodniony.

Zmodernizowane zostanie również samo skrzyżowanie Podkarpackiej z Powstańców Warszawy. Wyjeżdżając z Al. Powstańców Warszawy w lewo, na ul. Podkarpacką będzie można skręcać z dwóch pasów ruchu a nie jak obecnie z jednego.

Miasto przeznaczyło na tą inwestycję ok. 20 mln zł, z czego znaczna część będzie sfinansowana z funduszy unijnych.

Trwają również prace przy budowie łącznika do autostrady A-4 – od ronda im. Kuronia na Załężu do węzła autostrady Rzeszów – Wschód. Przez teren miasta przebiega ponad dwukilometrowy odcinek tej drogi.

Inwestycja na odcinku miejskim kosztować będzie ponad 70 mln zł z czego prawie 60 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.Łącznik ma być gotowy do końca bieżącego roku. Autostrada ma zostać wybudowana w roku przyszłym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.