PARTNER PORTALU
  • BGK

S10. Wkrótce ruszy projektowanie trasy

  • JL    26 września 2016 - 08:55
S10. Wkrótce ruszy projektowanie trasy
S 10 ma być oknem na świat dla Bydgoszczy i Torunia. Fot. GDDKiA

GDDKiA wkrótce wybierze wykonawcę koncepcji trasy S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Dokumentacja kosztować będzie co najmniej 5 mln zł.
Oferty w przetargu na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz -Toruń zostały otwarte 22 września. W powtórzonym przetargu złożyło je sześć podmiotów. Wyceniły one realizację zamówienia w przedziale od 4,98 mln zł do 8,01 mln zł. GDDKiA zagwarantowała na ten cel 5,35 mln zł.

Czytaj też: Skuteczny lobbing o trasę S10

Kolejnym etapem będzie badanie i ocena złożonych ofert. Po zakończeniu tego etapu nastąpi wybór oferty najkorzystniejszej, podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac nad dokumentacją. Zlecone dokumenty uściślą teraz zakres rzeczowy i finansowy inwestycji, umożliwią uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolą przejść do kolejnego etapu. Po zakończeniu cyklu przygotowania zadanie planowane jest do realizacji w systemie projektuj i buduj.

Pierwszy przetarg ogłoszony jesienią 2015 został unieważniony. W związku z tym wspólny list do premier polskiego rządu Beaty Szydło wystosowali prezydenci Bydgoszczy i Torunia Rafał Bruski i Michał Zaleski. Apelowali w nim o realizację inwestycji zgodnie z terminem określonym w Programie budowy dróg Krajowych na lata 2014-2023, czyli w latach 2017-2020. Nowy harmonogram zakłada powstanie trasy do 2022 roku.

Droga krajowa nr 10 biegnie z zachodu na wschód. Stanowi jeden z głównych nerwów gospodarki, jakimi są drogi o strategicznym dla gospodarki znaczeniu i stanowi element transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W swym przebiegu spina cztery aglomeracje: Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Płońsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym znaczeniu dla gospodarki kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.