PARTNER PORTALU
  • BGK

S3 z Nowej Soli do Kaźmierzowa za 800 mln

  • pap    19 grudnia 2014 - 14:17
S3 z Nowej Soli do Kaźmierzowa za 800 mln
fot.mat.prasowe

Na 803 mln zł opiewają dwa kontrakty na budowę odcinka ( ponad 33,3 km) drogi ekspresowej S3 między Nową Solą (lubuskie) a Kaźmierzowem (Dolny Śląsk). Na jej oddanie wykonawcy będą mieli czas do 19 czerwca 2018 roku. W piątek GDDKiA podpisała z nimi umowy.
Pierwotnie za realizację tego zdania miał odpowiadać Oddział GDDKiA we Wrocławiu, który prowadził inwestycję na etapie przygotowania dokumentacji.

"Jednak zapadła decyzja o poprowadzeniu etapu realizacji przez lubuski Oddział GDDKiA - poinformowała  rzeczniczka zielonogórskiego Oddziały GDDKiA Anna Jakubowska.

Czytaj: Powstanie ponad 2,2 tys. km dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic

Dodała, że będzie to pierwsza w woj. lubuskim inwestycja realizowana w systemie "projektuj i buduj", który z powodzeniem jest stosowany przy realizacji wielu projektów w kraju.

"Od tradycyjnej metody różni się tym, że wykonawca ma prawo wprowadzić do projektu zmiany, które uzna za korzystniejsze dla zadania. Muszą one oczywiście zostać uzasadnione i zaakceptowane przez inwestora. Jest to furtka do wprowadzenia nowych technologii, materiałów czy też rozwiązań inżynieryjnych" - wyjaśniła Jakubowska.

Czytaj też: 27 proc. dróg w Polsce będzie mieć betonową nawierzchnię

W piątek w Zielonej Górze dyrektor tamtejszego Oddziału GDDKiA Przemysław Hamera podpisał umowy z przedstawicielami firm, które wygrały przetargi na realizację tego odcinka S3. Zdanie zostało podzielone na dwie części.

S3 od Nowej Soli do wsi Gaworzyce (16,4 km) wybuduje firma Dragados, która we wrześniu podpisała również umowę na budowę drugiej jezdni obwodnicy Gorzowa Wlkp. w ciągu lubuskiego odcinka S3.

A z Gaworzyc do Kaźmierzowa (16,9 km) konsorcjum firm, którego liderem jest Mirbud. Kontrakty opiewają odpowiednio na 355 mln zł i 448 mln zł.

Cały ten odcinek drogi ekspresowej S3 będzie rozpoczynał się przed Nowym Miasteczkiem (Lubuskie), w miejscu wybudowanej już jednojezdniowej obwodnicy Nowej Soli, a kończył już na Dolnym Śląsku, na wysokości wsi Kaźmierzów oddalonej o ok. 5 km od Polkowic.

Podstawowy zakres robót obejmuje budowę dwóch jezdni drogi ekspresowej o łącznej długości 33,3 km, pięciu węzłów drogowych (Nowa Sól Południe, Nowe Miasteczko, Gaworzyce, Drożów i Potoczek), budowę 33 obiektów mostowych oraz infrastruktury Obwodu Utrzymania Drogi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.