PARTNER PORTALU
  • BGK

Są pieniądze na remonty kolejnych dworców

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 lutego 2011 - 07:02
Są pieniądze na remonty kolejnych dworców

PKP dostanie prawie 340 mln zł na modernizację stacji w Bydgoszczy, Gliwicach i w Szczecinie.
Do 2012 r. za ok. 980 mln zł wygląd zmieni 77 dworców. Jak dowiaduje się „Dziennik Gazeta Prawna”, modernizacji przy współudziale pieniędzy z budżetu państwa może być więcej, bo kolejarze wystarali się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego o fundusze unijne na kolejne trzy duże remonty.

Chodzi o warte 78,08 mln zł inwestycje w Gliwicach, w Bydgoszczy – 139,43 mln zł oraz w Szczecinie – 122 mln zł. PKP chcą jeszcze za 28,12 mln zł – dzięki połączeniu systemów monitoringu w jeden – poprawić bezpieczeństwo na dworcach warszawskich.

Wszystkie cztery przedsięwzięcia znalazły się na szczycie listy, która posłuży rządowi do zmian w ramach projektów dofinansowanych z Programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Nowa lista zostanie ogłoszona do końca lutego 2011 r.

W 2010 r. PKP SA, spółka do której należy ponad 1 tys. obiektów w całej Polsce, rozpoczęła remont 36 dworców. W 2011 r. PKP planują rozpocząć renowację kolejnych 23, m.in. Warszawa Stadion, który przyjmie kibiców na Euro 2012, Opole Główne czy Radom.

Ponieważ PKP brakuje pieniędzy na remonty i utrzymanie obiektów, chętnie oddaje je samorządom. 11 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP, która ułatwia samorządom przejmowanie dworców. Warunkiem jest wykonanie przez samorządy ich remontu lub przebudowy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.