PARTNER PORTALU
  • BGK

Są pieniądze na trasę Suwałki - Sejny

  • Suwalki24.pl    2 sierpnia 2013 - 08:38
Są pieniądze na trasę Suwałki - Sejny

Kilka tygodni temu rozpoczęły się prace nad przebudową drogi wojewódzkiej nr 653 od Sejn do Smolanego Dębu, a wkrótce powinno dojść do ogłoszenia przetargu na wykonanie robót na odcinku od tej ostatniej miejscowości do Suwałk.
W ubiegłym tygodniu zarząd województwa podlaskiego wpisał tę inwestycję na listę projektów kluczowych, które będą realizowane jeszcze w obecnej perspektywie finansowej z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Koszt modernizacji liczącego 15,5 km odcinka trasy od Smolanego Dębu do Suwałk oszacowany został na 52 mln zł, z czego dotacja RPO wynosi 51,5 mln zł. Potrzebne pieniądze, o które od początku zabiegali pochodzący z Suwalszczyzny radni sejmiku z waldemarem Kwaterskim i Cezarym Cieślukowskim na czele, znalazły się dzięki wykreśleniu z listy projektów kluczowych obwodnicy Księżyna.

Samorząd województwa zapewnił więc środki na przebudowę całej, nie remontowanej od 30 lat, drogi z Suwałk do Sejn. W sumie pochłonie ona ponad 100 mln zł. Powstaną nowe, szersze i dostosowane do dużego obciążenia jezdnie, chodniki, zatoki autobusowe, przebudowane zostaną zakręty. Wzdłuż całej 30-kilometrowej trasy pobiegnie ścieżka rowerowa, która będzie nową atrakcją turystyczną regionu. Trwające już prace na odcinku od Sejn do Smolanego Dębu, z budową obwodnicy Krasnopola, mają się zakończyć jesienią 2014 r.

Terminy wykonania robót na pozostałej części będą znane po ogłoszeniu przetargu. Według Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, po modernizacji czas podróży z Suwałk do Sejn skróci się o jedną piatą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.