PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu gotowy. Rządowe PPP wzorem dla samorządów

  • aw    17 stycznia 2018 - 17:30
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu gotowy. Rządowe PPP wzorem dla samorządów
Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, przeznaczoną na parking. (fot.mat.pras.)

Prawie pół roku przed planowanym terminem zakończono prace budowlane nowego obiektu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Zrealizowano tym samym pionierski projekt PPP w Polsce, gdzie po raz pierwszy po stronie partnera publicznego stała spółka Skarbu Państwa.
Partner prywatny (firma Warbud) w zaledwie w ciągu 20 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty, zakończył etap prac inwestycyjnych. Od 2 stycznia 2018 r. w Nowym Sączu trwa przeprowadzka Sądu Rejonowego do nowej siedziby.

Przypomnijmy budowa sądu w Nowym Sączu to pierwszy rządowy projekt realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Po stronie partnera publicznego stała spółka Skarbu Państwa. Inwestycja o wartości blisko 125 mln zł prowadzona była pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości i przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Rozwoju.

W efekcie powstał jeden z najnowocześniejszych gmachów sądowych w kraju, który zapewni miejsce pracy dla ok. 220 osób. Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, przeznaczoną na parking. Obecnie trwają pracę na trzeciej kondygnacji.

- Ministerstwo Rozwoju ma nadzieję, że ta pionierska w skali kraju inwestycja, której realizacja od samego początku przebiega bez zakłóceń, znajdzie swoich naśladowców i przyczyni się do upowszechnienia stosowania partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Przykład nowosądecki pokazuje, że PPP jest efektywną formą realizacji inwestycji publicznych i z powodzeniem, tam gdzie to zasadne, może być wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych zamówień publicznych - informuje resort.

Specjaliści z rynku już wcześniej wskazywali, iż projekt jest wzorem dla samorządów rozważających wykorzystanie formuły PPP, w tym także dla samych władz Miasta Nowego Sącza, które do projektu podchodziły początkowo z dużą rezerwą.

- Nie wierzyłem, że to przedsięwzięcie się powiedzie. Jeśli doszło do skutku na tym poziomie to znaczy, że PPP jest dobrą formułą, która może rozwiązywać problemy nie tylko na poziomie samorządów, ale także poziomie rządowym – mówił w ubiegłym roku Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.