PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu oficjalnie otwarty. To wizytówka PPP

  • JRP    6 kwietnia 2018 - 15:25
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu oficjalnie otwarty. To wizytówka PPP
Sąd w Nowym Sączu, to miejsce pracy dla 220 osób i 18 sal rozpraw. Fot.: Biuro Architektoniczne Artur Jasiński i Wspólnicy

6 kwietnia oddano do użytku nowy gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. To pierwsza inwestycja zrealizowana w oparciu o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) w której podmiotem publicznym jest Skarb Państwa. Jej wartość to 130 mln zł.
  • W ramach ustawy ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym stronę publiczną reprezentuje Skarb Państwa, a nie samorząd.
  • Pierwszy zrealizowany projekt, sąd w Nowym Sączu, to miejsce pracy dla 220 osób i 18 sal rozpraw.

- Budowa nowej siedziby dla Sądu Rejonowego w Nowym Sączu stanowi dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce najlepszą wizytówkę. Inwestycję realizowano bez zastrzeżeń, czego najlepszym dowodem jest oddanie obiektu do użytkowania na pół roku przed planowanym terminem - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Witold Słowik.

Projekt Sądu Rejonowego realizowany jest przez firmę Warbud, przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości. Łączna kwota inwestycji to 130 mln zł.

Czytaj też: Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Partner prywatny, spółka należąca do Warbud, przez 20 lat będzie właścicielem budynku, a partner publiczny w formie opłaty za dostępność będzie spłacał inwestycję. Po upływie tego okresu obiekt zostanie przekazany nieodpłatnie na własność Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Wkładem własnym podmiotu publicznego w realizację przedsięwzięcia jest nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa. Z kolei partner prywatny zapewnia specjalistyczną wiedzę dotyczącą przeprowadzenia procesu inwestycyjnego, utrzymanie i zarządzanie obiektem, zastosowanie nowoczesnych technologii oraz sfinansowanie inwestycji.

- Wspólne działania sektora prywatnego i publicznego z zakresu infrastruktury, takie jak budowa i utrzymanie szkół, urzędów, dróg czy autostrad mają większe szanse na powodzenie. PPP sprawia, że administracja może wyjść z roli „zamawiającego”, a firmy z roli „wykonawców”, tak aby jedni i drudzy stali się przede wszystkim „partnerami” i realizowali kolejne inwestycje lub rozwijali nowe usługi publiczne - dodał Witold Słowik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.