PARTNER PORTALU
  • BGK

Sala koncertowa w Sosnowcu

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    20 października 2011 - 08:13
Sala koncertowa w Sosnowcu

Wszystko wskazuje na to, że wiosną 2013 roku przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu oddana zostanie do użytku sala koncertowa z widownią na ponad 500 miejsc.
Szkoła wzbogaci się też o salę kameralną i profesjonalne studio nagrań. Na reszcie wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Umowę na budowę sali podpisano latem tego roku.

Czytaj też: Sala koncertowa w Sosnowcu za 27,5 mln zł

Teren przekazano wykonawcy prac. Władze miasta podkreślają, że mimo tego iż sala będzie częścią zespołu szkół, służyć będzie wszystkim mieszkańcom. Dorota Grolik, dyrektor placówki, podkreśla, że sala będzie spełnieniem jej marzeń.

– Imprez kulturalnych jest u nas bez liku, duże jest też zapotrzebowanie środowisk, nie tylko uczniów i nauczycieli szkoły – mówiła podczas uroczystości. Zdaniem prezydenta Górskiego (zabierz głos/oceń prezydenta), miasto potrzebowało takiej sali już z chwilą, kiedy powstało, bo tradycje muzyczne były i ciągle są w nim żywe, a ponad 20 lat temu, kiedy powstawała szkoła muzyczna, niestety brakło środków na salę z prawdziwego zdarzenia.

– Młodzieży, która gra na rewelacyjnych instrumentach, ma świetnych pedagogów, trzeba zapewnić salę, która dzięki świetnemu wyposażeniu i akustyce pozwoli dawać jeszcze lepsze koncerty – mówił prezydent.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2007 -2013. Unia pokryje ponad połowę kosztów. Prace mają zakończyć się w marcu przyszłego roku. Będzie je wykonywała warszawska firma Mostostal. Kubatura budynku wyniesie około 23 tys. m sześciennych. Prace toczyć się będą na terenie istniejącej szkoły, co nie zakłóci jej funkcjonowania. Część istniejącego budynku zostanie przebudowana, a cały obiekt ma być wkomponowany w usytuowany nieopodal Park Sielecki.

Przypomnijmy, że projekt stworzenia w Sosnowcu profesjonalnej sali koncertowej zrodził się w 2009 roku. Na przeszkodzie stanął brak funduszy. Urzędnicy postanowili wystąpić o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister pozytywnie zaopiniował wniosek, jednak został on wpisany na listę rezerwową. To postawiło pod znakiem zapytania budowę. Przedsięwzięte działania przyniosły jednak skutek. Minister Kultury, Bogdan Zdrojewski, w końcu pozytywnie zaopiniował wniosek.

Tym samym przyznał dofinansowania dla projektu indywidualnego „Budowa Sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu”, w wysokości przeszło 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą kwotę wyłoży Gmina Sosnowiec. Całość kosztów oszacowano na 40,6 mln złotych.

– Takiej sali w Sosnowcu jeszcze nie było – mówi Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Podobna jest w Teatrze Zagłębia, ale trudno je porównywać. Nowa sala koncertowa będzie miała o wiele lepszą akustykę, dzięki nowoczesnym materiałom. I będzie służyła uczniom, jak również pozwoli realizować wszystkie artystyczne pomysły na terenie Sosnowca – zapewnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.