PARTNER PORTALU
  • BGK

Samoobsługowa biblioteka na Uniwersytecie Świętokrzyskim

  • pap    10 października 2013 - 15:16
Samoobsługowa biblioteka na Uniwersytecie Świętokrzyskim

Nowoczesną siedzibę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otwarto w czwartek w Kielcach. Elektroniczny system wypożyczania książek umożliwia czytelnikom samodzielnie korzystanie z zasobów biblioteki.
Czteropiętrowy budynek stanął na terenie kampusu uniwersyteckiego, powstającego przy ul. Świętokrzyskiej.

W opinii rektora uczelni prof. Jacka Semaniaka łatwość dostępu do zasobów biblioteki, szybkość obsługi i urządzenia multimedialne wspomagające pracę, to największe atuty książnicy. "Istotne jest to, w jakich warunkach się uczymy. Na pewno elegancja wnętrz i funkcjonalność budynku, będzie służyła łatwiejszemu poszerzaniu wiedzy korzystającym z biblioteki" - powiedział PAP Semaniak.

Dzięki elektronicznym zabezpieczeniom zbiorów i specjalnym terminalom studenci mogą samodzielnie wypożyczyć potrzebne woluminy, nie korzystając z obsługi pracowników biblioteki. Z kolei wrzutnia, znajdująca się przed wejściem do budynku, umożliwia oddanie książek także wtedy, gdy biblioteka jest już zamknięta.

Dwie kondygnacje gmachu zajmuje czytelnia główna. Studentom i naukowcom udostępniono kilkadziesiąt komputerów, podłączonych do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Możliwa jest także łączność bezprzewodowa. Podczas pracy można korzystać z własnych urządzeń elektronicznych lub wypożyczyć laptop czy tablet na miejscu.

Zainstalowano też tzw. ekologiczne kserokopiarki, dzięki którym każdy samodzielnie zapisze kopie potrzebnych fragmentów książek czy czasopism na pendrive. W bibliotece są również stanowiska komputerowe, których oprogramowanie umożliwia korzystanie z zasobów biblioteki osobom niewidomym i słabowidzącym.

Zbiory biblioteki kieleckiego uniwersytetu liczą 600 tys. woluminów - wolny dostęp czytelnicy mają do kilkudziesięciu tysięcy z nich. Książnica administruje także serwisami internetowymi - bazami tekstów dotyczących m.in. nauk społecznych, humanistycznych, ścisłych. Oferuje też dostęp do specjalistycznych czasopism elektronicznych.

Na ostatnim piętrze budynku biblioteki swoją siedzibę znalazło Uniwersyteckie Centrum Danych. Instytucja zarządza bazami danych, sprzętem i programami komputerowymi, które zapewniają gromadzenie, przetwarzanie i zabezpieczanie zasobów informacyjnych uczelni. Uruchomiono także system informatyczny, który umożliwia m.in. kontakt studentów z ich wykładowcami.

Jak poinformowała PAP kierownik działu funduszy unijnych uniwersytetu Barbara Skuza, inwestycja kosztowała ponad 65 mln zł. Prawie w całości była sfinansowana z funduszy Unii Europejsk

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.