PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd lobbuje, gminy dostaną dodatkowe pieniądze

  • bad    31 lipca 2014 - 13:59
Samorząd lobbuje, gminy dostaną dodatkowe pieniądze

Jedenaście gmin sfinansuje własne inwestycje dotyczące budowy, rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ujęć wody dzięki dodatkowym środkom które województwo kujawsko-pomorskie otrzymało do puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
To efekt skutecznego lobbingu samorządowych władz regionu. Łączna wartość wsparcia dla podpisanych wczoraj (30 lipca) umów to blisko 9 milionów złotych.

Chodzi o gminy (lub ich jednostki) które przygotowały dobre projekty i zgromadziły stosowną dokumentację, a ich projekty zostały zakwalifikowane do dofinansowania, ale ze względu na wyczerpanie puli nie mogły skorzystać ze wsparcia PROW. Są to:

* gmina Łysomice pow. toruński,
* gmina Rogowo pow. rypiński,
* gmina Kęsowo pow. tucholski,
* gmina Świekatowo pow. świecki,
* gmina miasta Kowal pow. włocławski,
* gmina Wielgie pow. lipnowski,
* gmina Kamień Krajeński pow. sępoleński,
* miasto i gmina Piotrków Kujawski pow. radziejowski,
* Zakład Gospodarki Komunalnej w Koronowie pow. bydgoski,
* gmina Wielka Nieszawka pow. toruński,
* gmina Nowa Wieś Wielka pow. bydgoski,

Czytaj też: NIK: wiele gmin ma poważne problemy z infrastrukturą

- Zabiegaliśmy o te pieniądze w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podczas posiedzeń Komitetu Monitorującego PROW na szczeblu krajowym. Cieszę się, że mogą posłużyć do realizacji przedsięwzięć przybliżających kujawsko-pomorską wieś do europejskich standardów życia - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zmieniające poprzedni taki dokument w sprawie podziału środków PROW 2007-2013 i przyznające nam dodatkowe środki w wysokości 6,2 mln euro (ok. 26 milionów złotych), ma datę 8 lipca. Decyzje dotyczące rozdysponowania pozostałej części tej puli wkrótce.

Czytaj też: Dodatkowe 84 mln euro z PROW 2007-2013 dla samorządów

W puli PROW przeznaczonej na projekty z dziedziny podstawowych usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej nasz region dysponował poprzednio kwotą 72,4 mln euro. Podpisaliśmy już 369 umów z beneficjentami na łącznie blisko 280 milionów złotych. Dwie z nich dotyczą budowy infrastruktury szerokopasmowego internetu, 12 budowy i modernizacji targowisk, 355 projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową, gospodarką odpadami i energią ze źródeł odnawialnych.

Wśród już widocznych efektów realizacyjnych są m. in. wybudowanie lub zmodernizowano 5 tysięcy przyzagrodowych i 13 komunalnych oczyszczalni ścieków, wybudowanie pół tysiąca kilometrów wodociągów i blisko 700 kilometrów sieci kanalizacyjnej, zbudowanie lub zmodernizowanie 43 stacji uzdatniania wody i 13 studni głębinowych, zakupy pojemników do segregacji odpadów i pojazdów do wywozu śmieci, a także budowa trzech targowisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.