Samorząd lobbuje, gminy dostaną dodatkowe pieniądze

Jedenaście gmin sfinansuje własne inwestycje dotyczące budowy, rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ujęć wody dzięki dodatkowym środkom które województwo kujawsko-pomorskie otrzymało do puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Samorząd lobbuje, gminy dostaną dodatkowe pieniądze

To efekt skutecznego lobbingu samorządowych władz regionu. Łączna wartość wsparcia dla podpisanych wczoraj (30 lipca) umów to blisko 9 milionów złotych.

Chodzi o gminy (lub ich jednostki) które przygotowały dobre projekty i zgromadziły stosowną dokumentację, a ich projekty zostały zakwalifikowane do dofinansowania, ale ze względu na wyczerpanie puli nie mogły skorzystać ze wsparcia PROW. Są to:

* gmina Łysomice pow. toruński,
* gmina Rogowo pow. rypiński,
* gmina Kęsowo pow. tucholski,
* gmina Świekatowo pow. świecki,
* gmina miasta Kowal pow. włocławski,
* gmina Wielgie pow. lipnowski,
* gmina Kamień Krajeński pow. sępoleński,
* miasto i gmina Piotrków Kujawski pow. radziejowski,
* Zakład Gospodarki Komunalnej w Koronowie pow. bydgoski,
* gmina Wielka Nieszawka pow. toruński,
* gmina Nowa Wieś Wielka pow. bydgoski,

Czytaj też: NIK: wiele gmin ma poważne problemy z infrastrukturą

- Zabiegaliśmy o te pieniądze w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podczas posiedzeń Komitetu Monitorującego PROW na szczeblu krajowym. Cieszę się, że mogą posłużyć do realizacji przedsięwzięć przybliżających kujawsko-pomorską wieś do europejskich standardów życia - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zmieniające poprzedni taki dokument w sprawie podziału środków PROW 2007-2013 i przyznające nam dodatkowe środki w wysokości 6,2 mln euro (ok. 26 milionów złotych), ma datę 8 lipca. Decyzje dotyczące rozdysponowania pozostałej części tej puli wkrótce.

Czytaj też: Dodatkowe 84 mln euro z PROW 2007-2013 dla samorządów

W puli PROW przeznaczonej na projekty z dziedziny podstawowych usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej nasz region dysponował poprzednio kwotą 72,4 mln euro. Podpisaliśmy już 369 umów z beneficjentami na łącznie blisko 280 milionów złotych. Dwie z nich dotyczą budowy infrastruktury szerokopasmowego internetu, 12 budowy i modernizacji targowisk, 355 projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową, gospodarką odpadami i energią ze źródeł odnawialnych.

Wśród już widocznych efektów realizacyjnych są m. in. wybudowanie lub zmodernizowano 5 tysięcy przyzagrodowych i 13 komunalnych oczyszczalni ścieków, wybudowanie pół tysiąca kilometrów wodociągów i blisko 700 kilometrów sieci kanalizacyjnej, zbudowanie lub zmodernizowanie 43 stacji uzdatniania wody i 13 studni głębinowych, zakupy pojemników do segregacji odpadów i pojazdów do wywozu śmieci, a także budowa trzech targowisk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE