PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd modernizuje pociągi

  • PAP    15 grudnia 2011 - 13:06
Samorząd modernizuje pociągi

Pierwszy z trzech zmodernizowanych pociągów elektrycznych, których właścicielem jest samorząd woj. wielkopolskiego, zaprezentowano w czwartek w Poznaniu.
Pociągi będą obsługiwały trasy z Poznania do Leszna i Gniezna. W 2010 roku samorząd województwa kupił 12 używanych pociągów elektrycznych; w tym roku wyremontował jeden, a trzy, w tym zaprezentowany w czwartek, gruntownie zmodernizował. Całkowity koszt modernizacji wyniósł ponad 21 mln zł.

Pociągi będzie eksploatować Wielkopolski Zakład Przewozów Regionalnych na liniach z Poznania do Leszna i Gniezna. Modernizacja obejmuje między innymi wymianę silników prądu stałego na silniki asynchroniczne, modernizację wózków, zmianę aranżacji wnętrz, montaż klimatyzacji w przedziałach pasażerskich i kabinach maszynistów.

„Musimy stawiać na kolej, aby dać alternatywę dla samochodu i nie chodzi tylko o ilość połączeń, ale także o ich jakość. Odnowiony tabor zachęci do podróżowania koleją” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

W pojazdach zamontowano przedziały WC dla niepełnosprawnych; pociągi przystosowano też do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Zmodernizowane jednostki wyposażone zostały w systemy: monitoringu, zliczania pasażerów, informacji pasażerskiej wizualnej i głosowej oraz lokalizacji. Pojazdy są pomalowane powłoką antygraffiti.

Zmodernizowane w Nowym Sączu pociągi mają 180 miejsc siedzących i mogą jeździć z prędkością 120 km/h.

Samorząd województwa wielkopolskiego jest właścicielem 22 szynobusów eksploatowanych przez spółkę Koleje Wielkopolskie i 12 pociągów elektrycznych.

„W przyszłym roku planujemy modernizacje dwóch kolejnych. Dodatkowo w 2012 roku na trasy kolejowe w Wielkopolsce trafi pierwszy z 22 zakupionych nowych zestawów elektrycznych” – powiedział Jankowiak.
W lutym 2010 roku samorząd województwa w ramach Wielkopolskiego regionalnego Programu Operacyjnego kupił 22 pociągi elektryczne za 469,5 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.