PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd może zbankrutować...

  • Patrycja Batóg    25 lutego 2011 - 10:52
Samorząd może zbankrutować...

- W wielu samorządach i instytucjach publicznych jest przekonanie, że samorząd nie zbankrutuje. Niestety ostatnie 2-3 lata pokazują, że tak nie jest - mówi Tomasz Mironczuk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zdaniem Tomasza Mironczuka, prezesa BGK, działania mające na celu zwiększenie efektywności finansowej zarządzania majątkiem należącym do jednostek samorządu terytorialnego są konieczne nie tylko by racjonalnie zarządzać całym budżetem na poziomie lokalnym i krajowym.

Czytaj też: Energetycy dzielą się limitami emisji, samorządy chcą dzielić się limitami zadłużenia oraz Dochody z majątku bardziej istotne - resort finansów radzi gminom jak wykaraskać się długów

Jego zdaniem jest też inny powód by samorządy racjonalizowały zarządzanie zadłużeniem.

- Należy tak budować infrastrukturę społeczną i gospodarczą, aby ta infrastruktura była żywotna przez wiele lat, nie tylko przez okres najbliższej kadencji rządu albo samorządu, ale tak żeby nasze pokolenie i następne nie miały z tym problemów. Zwłaszcza, że finansowanie, które zaciągamy na rozwój tej infrastruktury będzie żyło lat kilkadziesiąt. W wielu samorządach i instytucjach publicznych jest przekonanie, że rząd czy samorząd nie zbankrutuje. Niestety ostatnie 2-3 lata pokazują, że tak nie jest. Na przykład miasto Detroit, które się ostatnio bardzo wyludniło i ma teraz problem ze spłatą zadłużenia - mówi wprost prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwową instytucją finansową specjalizującą się w obsłudze sektora finansów publicznych. Zapewnia także bankową obsługę programów społeczno-gospodarczych oraz samorządowych programów rozwoju regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2011-02-25 15:14:46

    W Polsce wyludniają się niektóre duże miasta, w których upadł przemysł np. Łódź, ubyło prawie 20% mieszkańców, ale i małe miasteczka - z tych samych powodów - np. Pionki, liczba mieszkańców zmniejszyła się o ok. 25%.