PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd przejmie spółki PKS

  • PAP    10 maja 2011 - 13:03
Samorząd przejmie spółki PKS

Minister skarbu zgodził się na przejęcie przez samorząd województwa podlaskiego pięciu spółek PKS w tym regionie.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko poinformował, że umowa będzie podpisana w najbliższych dniach.

„Minister Aleksander Grad jest gotowy do podpisania umowy o usamorządowieniu PKS. Była to ciężka praca, przedłużyła się w czasie, ale skuteczna” – powiedział Baszko na konferencji prasowej władz wojewódzkich PSL w Białymstoku.

Umowa jest „dobra, korzystna dla samorządu i PKS” – dodał Baszko, ale szczegółów nie podał. Pytany przez powiedział, że obecnie nie ma koncepcji, by te spółki łączyć, mają być samodzielnymi podmiotami gospodarczymi.

W kwietniu sejmik Podlasia pozytywnie zaopiniował wnioski zarządu regionu o nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa spółek PKS w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie.

Wcześniej jednak przez dwa lata samorząd nie mógł podjąć decyzji w tej sprawie. Pięć podlaskich PKS-ów zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, spółki przewożą rocznie około 100 tys. pasażerów.

Kilka lat temu ówczesny wojewoda podlaski próbował sprywatyzować PKS-y w Łomży i Siemiatyczach, ale pod wpływem wyrażonej w referendach opinii większości pracowników PKS przerwał proces prywatyzacji.

Kontynuował prywatyzację zakładów w Zambrowie i Bielsku Podlaskim, sprzedając ostatecznie prywatnej spółce PKS w Bielsku Podlaskim. Przejęcie spółek PKS w Podlaskiem ma pozwolić na sprawne zarządzanie i lepsze wykorzystanie ich taboru pod względem przewozów regionalnych, bo samorząd ma też w swojej gestii (i finansowaniu) regionalne przewozy kolejowe.

O komunalizację swoich spółek zabiegały m.in. działające w PKS związki zawodowe. Gdyby samorząd nie przejął PKS-ów, zostałyby one przez resort Skarbu Państwa sprywatyzowane. Ich kondycja finansowa jest zróżnicowana, ale nienajlepsza.

Po przejęciu przez samorząd, ich usługi będą pokrywane z budżetu wojewódzkiego samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.