Samorząd Śląskiego: Brak informacji nt. realizacji Kontraktu Terytorialnego

• Wiele przedsięwzięć zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego jest opóźnionych i nie ma informacji nt. perspektyw ich realizacji – wskazują przedstawiciele samorządu.
• Projekty te dotyczą głównie infrastruktury drogowej i kolejowej.
Samorząd Śląskiego: Brak informacji nt. realizacji Kontraktu Terytorialnego
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

Jak poinformował podczas spotkania z dziennikarzami marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, mimo wysyłanych pism z pytaniami, samorząd nie ma wiedzy co do możliwości i planów realizacji znacznej części przedsięwzięć przewidzianych w Kontrakcie.

"Co do dróg, widzimy opóźnienia: autostrada A1 Częstochowa - Pyrzowice jest opóźniona o rok, trasa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała jest gdzieś tam oddalona, przekładana w czasie. Domagam się informacji na temat kolei - i jej nie mam. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się niczego, co się tam dzieje: w regionie prowadzonych miało być 15 inwestycji kolejowych, także ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego" - mówił marszałek.

"Od kuchni słyszymy, że nie dzieje się tam (na kolei - red) nic, ale nie dostajemy informacji" - dodał.

Saługa zaznaczył, że w ostatnim czasie w pewnym stopniu uruchomiono w ramach KT przedsięwzięcia kulturalne; jego zdaniem jednak "nie zauważono przy tym samorządu".

Przypomniał, że woj. śląskie zgłaszało np. ministerstwu kultury wolę współprowadzenia Opery Śląskiej. Do dofinansowania środkami rządowymi wybrano jednak inne przedsięwzięcia, związane np. z turystyką przemysłową w Zabrzu czy upamiętnieniem Porozumień Jastrzębskich w Jastrzębiu-Zdroju. Ponadto, pod szyldem KT ma być też uruchamianych kilka projektów zdrowotnych.

Kontrakty Terytorialne są porozumieniami rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. W podpisanym we wrześniu 2014 r., obowiązującym do 2023 r., Kontrakcie dla woj. śląskiego znalazło się 77 przedsięwzięć o wartości 40,8 mld zł. 38 z tych projektów dotyczy strony samorządowej, a pozostałe - rządowej.

Główna grupa projektów dotyczy infrastruktury. Priorytetowe - to np. trwająca już budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa i planowana budowa trasy S1 Kosztowy - Bielsko-Biała (przygotowania na etapie rozpatrywania odwołań od decyzji środowiskowej).

Wiele projektów dotyczy linii kolejowych: rewitalizacja linii wiodącej obok lotniska w Pyrzowicach, modernizacje głównych linii Katowice-Kraków i do czeskiej granicy w Zebrzydowicach, a także prace na tzw. magistrali węglowej i wielu ważnych w regionie połączeniach, m.in. Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice-Dziedzice, Gliwice-Bytom-Chorzów Stary, Katowice-Chorzów Batory, Częstochowa-Zawiercie, Sosnowiec Płd.-Tunel czy Mysłowice Brzezinka-Oświęcim.

Inne zaplanowane w Kontrakcie przedsięwzięcia obejmują badania i rozwój (przede wszystkim medycyna i np. czyste technologie węglowe), energetykę (projekt Polskich Inwestycji Rozwojowych dot. Elektrowni Łagisza czy projekt likwidacji niskiej emisji w aglomeracji katowickiej), środowisko (likwidacja składowiska po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry"), zdrowie oraz edukację (modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego).

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli urzędu marszałkowskiego w tym roku ministrowie rozwoju oraz kultury zwrócili się do samorządu województwa z propozycją przedstawienia co najmniej 15 projektów dot. kultury, w tym co najmniej pięciu ze strony miast regionu. W odpowiedzi zgłoszono 20 projektów, z czego 15 w terminie: 11 ze strony miast, a cztery ze strony samorządu województwa.

Z informacji samorządowców woj. śląskiego z września br. wynikało też, że strona rządowa miała pracować nad ewentualnym aneksowaniem Kontraktu Terytorialnego, ale szersze informacje na ten temat nie zostały przekazane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE