PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd wesprze odbudowę klasztoru

  • malopolskie.pl    15 marca 2011 - 16:15
Samorząd wesprze odbudowę klasztoru

Zarząd Województwa Małopolskiego - nie czekając na precyzyjne i ostateczne oszacowanie strat poważnie uszkodzonego przez pożar zabytkowego klasztoru w Alwerni, postanowił przeznaczyć 500 tys. zł na prace zabezpieczające oraz odbudowę cennego zabytku.
Wniosek w tej sprawie zostanie przedstawiony Sejmikowi Województwa, który zbiera się na sesji 28 marca.

Pożar wybuchł w XVII-wiecznej świątyni w 6 marca. Spłonął prawie cały dach oraz jedna z wież świątyni. 7 marca na miejsce pożaru udał się członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Już wówczas deklarował, że samorząd województwa będzie uczestniczył w pomocy finansowej niezbędnej klasztorowi w tym nieszczęściu.

 Włodarze klasztoru, we współpracy z władzami Alwerni i w bezpośrednim kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, szybko opracowali niezbędne dokumenty i złożyli wniosek o wsparcie finansowe z budżetu Województwa.

15 marca na swoim posiedzeniu Zarząd Województwa zadecydował, że 500 tys. zł - z puli na dotacje na prace konserwatorskie restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa małopolskiego - powinno zostać przeznaczone na wsparcie najpilniejszych prac niezbędnych do wykonania w klasztorze w Alwerni. Zarząd przedstawi projekt uchwały  w tej sprawie na najbliższej sesji Sejmiku i radni podejmą decyzję o udzieleniu oczekiwanej dotacji.

Klasztor w Alwerni pochodzi z 1616 r. Został wzniesiony na wzór świątyni we włoskiej Toskanii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.