Samorząd właścicielem zalewu w Sielpi Wielkiej

Miasto i gmina Końskie przejęły 44-hektarowy zalew na rzece Czarnej Koneckiej w Sielpi Wielkiej. Dotychczasowym właścicielem akwenu był skarb państwa. To finał przeszło 20-letnich starań samorządu o przejęcie zalewu.
Samorząd właścicielem zalewu w Sielpi Wielkiej

Za przejęcie zalewu nie musieliśmy płacić nic - powiedział Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie. Przypomniał, że starania o przejęcie trwały ponad 20 lat.

Czytaj też:Gmina Końskie zainwestuje w zalew w Sielpi 

"Teraz musimy czekać, aż w sposób prawny usankcjonuje się ta umowa, musi bowiem ukazać się zarządzenie w Dzienniku Wojewody Świętokrzyskiego" - powiedział Jasiński. Zdaniem wiceburmistrza "przejęcie zbiornika daje prawne możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne na rewitalizację tego terenu - łącznie z plażami i zbiornikiem wodnym".

"Myślimy o opracowaniu mini strategii rozwoju Sielpi pod względem rewitalizacji zbiornika" - powiedział wiceburmistrz.

Gmina liczy, że dzięki inwestycjom własnym i środkom zewnętrznym uda się podnieść atrakcyjność akwenu. Ze względu na przepisy o finansach publicznych, gmina nie mogła inwestować w zbiornik, który uważany jest przez niektórych za główną atrakcję turystyczną okolic Końskich.

Jak podkreślił wiceburmistrz, dziś trudno jest oszacować, ile trzeba zainwestować, żeby akwen "przywrócić do stanu sprzed 50 lat, kiedy była czysta rzeka i zbiornik, do którego rzeka nie nanosiła żadnych nieczystości".

Wśród koniecznych inwestycji władze gminy wymieniają budowę dwóch progów na rzece Czarnej Koneckiej, które sprawią, że rzeka nie będzie nanosiła nieczystości. Niezbędne będzie także pogłębienie zbiornika, wybranie mułu z dna, przygotowania nadbrzeża i plaży.

Choć gmina nie mogła dotąd inwestować w sam zalew, ponosiła koszty zwiększenia atrakcyjności okolicy Sielpi. Jak powiedział wiceburmistrz Końskich, samorząd partycypował w kosztach przygotowania dokumentacji do budowanej ścieżki rowerowej łączącej Końskie z Sielpią (700 tys. zł), wybudował boisko wielofunkcyjne w obrębie gruntów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sielpi (400 tys. zł) oraz parking na 300 samochodów (1 mln zł).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE