PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd zbuduje obwodnicę Dobrzenia Wielkiego

  • PAP    25 czerwca 2013 - 15:34
Samorząd zbuduje obwodnicę Dobrzenia Wielkiego

Samorząd województwa opolskiego będzie budował obwodnicę Dobrzenia Wielkiego - zapowiedział we wtorek marszałek tego województwa Józef Sebesta. Inwestycja ma związek z rozbudową Elektrowni Opole.
Dobrzeń to podopolska gmina, na terenie której leży Elektrownia Opole. Inwestycja dotyczy drogi wojewódzkiej 414 i będzie obejmować miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały, Borki i Czarnowąsy.

"Pierwotnie ta inwestycja wydawała się niemożliwa do realizacji. Miała kosztować 400 mln zł. Po weryfikacji kosztów i projektu udało się zejść do 320 mln zł. To leży już w naszym zasięgu" - powiedział marszałek Józef Sebesta na wtorkowej konferencji prasowej.

Czytaj też: Debatowali o potrzebie rozbudowy Elektrowni Opole

Inwestycja ma na celu usprawnienie ruchu na trasie Opole-Namysłów. W trakcie rozbudowy Elektrowni Opole ma on wzrosnąć aż o jedną trzecią. Według szacunków drogą w ciągu dnia może przejeżdżać nawet do 2 tys. ciężarówek dowożących materiały na budowę. To groziłoby całkowitym paraliżem ruchu. Dodatkowo trzeba się liczyć z protestami mieszkańców okolicznych miejscowości, co mogłyby sparaliżować prace budowlane przy budowie dwóch nowych bloków energetycznych.

"Zarząd województwa postanowił wpisać projekt budowy obwodnicy do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pozyskamy w ten sposób 67 mln euro i będziemy musieli dołożyć 15 proc. wkładu własnego" - powiedział marszałek Józef Sebesta.

Województwo opolskie czyniło starania o pozyskanie pieniędzy z puli Ministerstwa Transportu, ale to się nie udało. Budowa obwodnicy mogłaby ruszyć już pod koniec 2014 r.

Ostateczna decyzja dotycząca rozbudowy Elektrowni Opole ma zapaść w sierpniu br. Koszt budowy dwóch nowych bloków energetycznych po 900 MW mocy każdy ma opiewać na 11,5 mld zł brutto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.