Samorząd zbuduje obwodnicę Dobrzenia Wielkiego

Samorząd województwa opolskiego będzie budował obwodnicę Dobrzenia Wielkiego - zapowiedział we wtorek marszałek tego województwa Józef Sebesta. Inwestycja ma związek z rozbudową Elektrowni Opole.
Samorząd zbuduje obwodnicę Dobrzenia Wielkiego

Dobrzeń to podopolska gmina, na terenie której leży Elektrownia Opole. Inwestycja dotyczy drogi wojewódzkiej 414 i będzie obejmować miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały, Borki i Czarnowąsy.

"Pierwotnie ta inwestycja wydawała się niemożliwa do realizacji. Miała kosztować 400 mln zł. Po weryfikacji kosztów i projektu udało się zejść do 320 mln zł. To leży już w naszym zasięgu" - powiedział marszałek Józef Sebesta na wtorkowej konferencji prasowej.

Czytaj też: Debatowali o potrzebie rozbudowy Elektrowni Opole

Inwestycja ma na celu usprawnienie ruchu na trasie Opole-Namysłów. W trakcie rozbudowy Elektrowni Opole ma on wzrosnąć aż o jedną trzecią. Według szacunków drogą w ciągu dnia może przejeżdżać nawet do 2 tys. ciężarówek dowożących materiały na budowę. To groziłoby całkowitym paraliżem ruchu. Dodatkowo trzeba się liczyć z protestami mieszkańców okolicznych miejscowości, co mogłyby sparaliżować prace budowlane przy budowie dwóch nowych bloków energetycznych.

"Zarząd województwa postanowił wpisać projekt budowy obwodnicy do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pozyskamy w ten sposób 67 mln euro i będziemy musieli dołożyć 15 proc. wkładu własnego" - powiedział marszałek Józef Sebesta.

Województwo opolskie czyniło starania o pozyskanie pieniędzy z puli Ministerstwa Transportu, ale to się nie udało. Budowa obwodnicy mogłaby ruszyć już pod koniec 2014 r.

Ostateczna decyzja dotycząca rozbudowy Elektrowni Opole ma zapaść w sierpniu br. Koszt budowy dwóch nowych bloków energetycznych po 900 MW mocy każdy ma opiewać na 11,5 mld zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE