PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządom na Śląsku nie zależy na górnictwie

  • wnp.pl (Jerzy Dudała)    25 października 2010 - 11:19
Samorządom na Śląsku nie zależy na górnictwie

– Nakładanie na nas kolejnych haraczy czy egzekwowanie nienależnego podatku od wyrobisk górniczych na pewno nie służy górnictwu – mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W ostatnim czasie zszargany wizerunek górnictwa jest jeszcze gorszy po odwołaniach prezesów spółek węglowych mających zarzuty korupcyjne. Co to oznacza dla górnictwa?

Ostatnie zawirowania związane z odwołaniem osób mających zarzuty korupcyjne na pewno wpłynęły na pogorszenie wizerunku górnictwa. Mam nadzieję, że będzie to punkt zwrotny w sektorze węglowym, bo jeśli nie, to za jakieś dziesięć lat polskie górnictwo przestanie istnieć. Na górnictwie nie zależy już wielu samorządom na Górnym Śląsku. To ciągłe nakładanie na nas kolejnych haraczy czy egzekwowanie poprzez komorników nienależnego podatku od wyrobisk górniczych na pewno nie służy górnictwu. Problem jest także z otrzymaniem koncesji na wydobycie. Niestety nic się w tej materii nie zmieniło.

Stale narzeka pan na ustawę o zamówieniach publicznych. Nadal obowiązuje tylko i wyłącznie kryterium ceny?

W wyniku różnych oskarżeń całe górnictwo uciekło w kryterium ceny, co jest złym rozwiązaniem. Kopalnie najwięcej tracą w wyniku przestojów w produkcji, a kupowanie najtańszego sprzętu przyczynia się do wzrostu jego awaryjności. Ważne więc, by kierować się nie tylko kryterium ceny, ale także kryterium efektywności i niezawodności maszyn oraz urządzeń. Kolejny problem to brak unifikacji sprzętu – pracujemy na urządzeniach różnych producentów i mamy wiele umów serwisowych. Trzeba się trzymać zasady unifikacji sprzętu – przynajmniej w obrębie jednego zakładu górniczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.