PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządom po drodze z biznesem

  • wnp.pl    23 września 2014 - 17:16
Samorządom po drodze z biznesem

Współpraca rządowych agencji, zajmujących się sprzedażą nieruchomości, specjalnych stref ekonomicznych i samych inwestorów z samorządami lokalnymi, to warunek niezbędny powodzenia procesu inwestycyjnego - nie mieli wątpliwości uczestnicy sesji "Tereny inwestycyjne - jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów" w ramach Property Forum 2014.
Na coraz sprawniejszą współpracę z samorządami w ostatnich latach, szczególnie w zakresie podziału terenu na mniejsze działki lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, wskazywała Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego (AMW). Przykładami takiej dobrej współpracy mogą być, jej zdaniem, należące do Agencji tereny inwestycyjne na terenie Wrocławia, Krakowa, Torunia czy Helu.

Czytaj też: Żuk: zmieniamy miejscowe plany w Lublinie pod konkretnych inwestorów

- Podejście, zgodnie z którym agencja nie jest już postrzegana przez samorządy jako potencjalny konkurent, a raczej jako partner do współpracy, przynosi efekty synergii dla obu stron. Samorządom zależy na tym, aby kupiec w atrakcyjny sposób zagospodarował kupioną nieruchomość, z kolei my możemy liczyć na szybszą sprzedaż takiego terenu, który został dobrze przygotowany - wyjaśniła prezes AMW.

Nieco mniej optymistycznie na temat współpracy z samorządami wypowiadał się Tomasz Zagórski, zastępca dyrektora zespołu
gospodarowania zasobem w Agencji Nieruchomości Rolnych (ARM), w której posiadaniu znajduje się największy w Polsce zasób gruntów inwestycyjnych o powierzchni ok. 96 tys. ha, z czego ponad 60 tys. ha znajduje się na terenie miast. Według niego nadal z tą współpracą bywa różnie.

- Od dłuższego czasu czekamy na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na warszawskiej Białołęce, mimo przekazania na rzecz dzielnicy kilku hektarów gruntów pod budowę dwóch szkół - powiedział. - Ale są również przykłady, że można działać szybko i sprawnie. Gmina Września w ciągu zaledwie pół roku potrafiła przekwalifikować grunty rolne na inwestycyjne i uchwalić plan zagospodarowania pod inwestycję firmy Volkswagen w Swarzędzu - dodał.

Cały artyku czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.