PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowa spółka wybrała wykonawcę płyty lotniska

  • PAP    29 maja 2014 - 20:33

Mostostal Kraków za 90 mln zł wybuduje płytę lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna. Firmę wybrała w przetargu spółka samorządowa Warmia i Mazury, która realizuje budowę lotniska - poinformował prezes spółki Leszek Krawczyk.




W przetargu startowały dwie firmy; oprócz krakowskiego Mostostalu także Kral z Łodzi. Jak podał prezes Krawczyk, w ciągu kilkunastu dni spółka Warmia i Mazury podpisze z wykonawcą umowę.

Przetarg dotyczy tak zwanego pola wzlotów. Chodzi o pas startowy lotniska, drogi kołowania, płytę postojową dla samolotów, a także wyposażenie techniczne pozwalające na bezpieczne starty i lądowania maszyn, czyli system oświetlenia oraz ILS - system naprowadzania samolotów lądujących w trudnych warunkach atmosferycznych.

W najbliższych dniach rozpocznie się budowa ogrodzenia lotniska. Przetarg na tę inwestycję wygrała firma Skanska.

Spółka samorządu województwa do 16 czerwca czeka jeszcze na oferty firm, które chcą zbudować terminal pasażerski.

"Zainteresowanie firm tą budową jest duże, podczas zorganizowanej przez inwestora wizji lokalnej teren budowy oglądali przedstawiciele 10 firm" - podkreślił Krawczyk.

To drugi przetarg na budowę terminalu pasażerskiego. Pierwszy konkurs, w którym wygrała Skanska, zaskarżyło do Krajowej Izby Odwoławczej odrzucone w przetargu konsorcjum Porr Polska. Skanska chciała zbudować terminal za 60 mln zł, a Porr Polska za 69 mln zł. W skardze do KIO Porr Polska zakwestionowało możliwości wykonania tej inwestycji przez zwycięzcę, a także Elektrobudowę, która także odpadła w rywalizacji. KIO uwzględniło skargę i nakazało inwestorowi ponowne rozpatrzenie ofert, wykluczając jednocześnie z tej oceny Skanską i Elektrobudowę.

Spółka Warmia i Mazury zdecydowała ponownie ogłosić przetarg, ponieważ cena zaproponowana przez Porr Polska była - według spółki - za wysoka.

Aby nie przepadła unijna dotacja na budowę, lotnisko regionalne w Szymanach musi zacząć działać w 2015 roku. Koszt budowy lotniska szacowany jest na 200 mln zł; unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.