PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowa spółka zmodernizuje drogi

  • PAP    25 maja 2011 - 14:24
Samorządowa spółka zmodernizuje drogi

Komercyjną spółkę, która zajmie się szybką modernizacją dróg wojewódzkich, powoła samorząd kujawsko-pomorski.
Spółka sfinansuje planowane inwestycje z kredytu bankowego. Zadaniem spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Drogowe będzie zmodernizowanie 1430 km dróg wojewódzkich, które pilnie wymagają remontu. Jak poinformował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, na ten cel ma zostać zaciągnięty kredyt komercyjny w wysokości 1,45 mld zł. Zainteresowanie udzieleniem takiej pożyczki wstępnie wyraził Europejski Bank Inwestycyjny.

Czytaj też: Miliony z lotniska odlecą na drogi

Obecnie w Kujawsko-Pomorskiem jest 1729,2 km dróg wojewódzkich. Dotychczas, głównie dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się zmodernizować 106,8 km dróg, kolejne 133,4 km są w przebudowie, a 59,1 km już zaplanowano do remontu.

Jak podkreślają władze samorządowe województwa, budżet nie pozwala na wydawanie na ten cel więcej niż 90 mln zł rocznie. To zaś zbyt mała kwota, by przywrócić wojewódzkim drogom odpowiednie parametry. Wystarcza jedynie na remontowanie najbardziej wyeksploatowanych odcinków.

Wysoki kredyt bankowy pozwoli na przeprowadzenie modernizacji większości szlaków w ciągu kilku najbliższych lat. Forma spółki ma także przynieść oszczędności, gdyż jak podkreślił wicemarszałek Edward Hartwich, spółka ma możliwość odzyskania podatku VAT.

Projekt utworzenia spółki, z kapitałem zakładowym 100 tys. zł., został zaakceptowany przez sejmik, ale wzbudził sprzeciw opozycji z SLD. Radni lewicowi przypominali, że województwo jest już poważnie zadłużone z tytułu utworzenia spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która za pieniądze z kredytu modernizuje szpitale.

Spółka medyczna zaciągnęła na ten cel 400 mln zł kredytu i będzie musiała zwrócić do 2036 roku około 700 mln zł. Podobnie, jak to ma być w przypadku spółki drogowej, za spłatę zadłużenia odpowiedzialny jest samorząd wojewódzki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.