PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy apelują do premier o wsparcie budowy drogi S6

  • PAP/EM    3 kwietnia 2017 - 18:25
Samorządowcy apelują do premier o wsparcie budowy drogi S6
Premier Beata Szydło. (fot. Twitter/Kancelaria Premiera)

Stowarzyszenie Samorządowe S6 apeluje do premier Beaty Szydło o wsparcie budowy trasy ekspresowej S6 na odcinku od Koszalina, przez Słupsk do Trójmiasta.
• "Prosimy panią premier o osobistą interwencję i zobowiązanie ministra infrastruktury i budownictwa do jak najszybszego rozstrzygnięcia wstrzymanych postępowań na projektowanie i budowę odcinków drogi ekspresowej S6" - czytamy w apelu

• Zdaniem samorządowców Pomorze Środkowe jest regionem najbardziej wykluczonym komunikacyjnie w kraju.

• Samorządowcy będą zabiegać o spotkanie z premier Beatą Szydło. Apel samorządowców ma być przesłany pocztą.

Apel do premier został przyjęty w poniedziałek w Słupsku podczas walnego zebrania członków Stowarzyszenia Samorządowego S6. Należą do niego gminy i powiaty z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, leżące na terenie oddziaływania planowanej trasy ekspresowej S6 - m.in. Kołobrzeg, Koszalin, Sianów, Sławno, Słupsk.

Budowa drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Trójmiasta na odcinku od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Trójmiasta i A1 miała się rozpocząć w 2018 r. Blisko półtora roku temu ogłoszono przetargi na niektóre odcinki trasy. Jesienią ubiegłego roku wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że "trasę S6 wybudujemy, tylko trochę później (...). Myślę, że będzie to po 2020 roku".

W swoim apelu samorządowcy przypominają, że w lutym br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit stwierdził, że "trasa ekspresowa S6 w województwie pomorskim powstanie w bliżej nieokreślonym terminie w przyszłości". Poinformował jednocześnie, że "ministerstwo pracuje obecnie nad koncepcją utworzenia nowej drogi krajowej, która miałaby połączyć Gdynię z Władysławowem".

"Prosimy panią premier o osobistą interwencję i zobowiązanie ministra infrastruktury i budownictwa do jak najszybszego rozstrzygnięcia wstrzymanych postępowań na projektowanie i budowę odcinków drogi ekspresowej S6 we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz w województwie pomorskim" - czytamy w apelu samorządowców do prezes Rady Ministrów.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że "od ponad roku apeluje do Rządu RP kierowanego przez Panią Premier o rozstrzygnięcie w jak najszybszym możliwym terminie faktycznie zatrzymanych, ogłoszonych w 2015 r. przetargów na projektowanie i wykonawstwo kluczowej dla rozwoju Pomorza trasy ekspresowej S6 na odcinku od Koszalina - przez Słupsk - do Trójmiasta".

Przewodniczący Stowarzyszenia, prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział w poniedziałek PAP, że według analiz "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", przyjętej przez rząd w lutym br., "Pomorze Środkowe jest (…) terenem najbardziej wykluczonym komunikacyjnie w całym kraju".

"Ziemia koszalińska i słupska należą do najsłabiej rozwiniętych części kraju i położone są znacznie bardziej peryferyjnie transportowo niż Polska Wschodnia" - argumentują samorządowcy.

Jedliński zauważa, że S6 powstaje na odcinku zachodniopomorskim, od Goleniowa do Koszalina, czyli budowana jest połowa trasy S6. "Nam tylko chodzi o skomunikowanie i rozwój gospodarczy tego regionu" - podkreślił.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.