PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy apelują o uruchomienie 250 mln zł na modernizację dróg

  • Bartosz Dyląg    30 stycznia 2014 - 13:04
Samorządowcy apelują o uruchomienie 250 mln zł na modernizację dróg

Ministerstwo administracji i cyfryzacji powininno jak najszybciej umożliwić rozpisanie przetargów na modernizację dróg lokalnych – apelują samorządowcy.
Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, biuro Związku Powiatów Polskich zaapelował, by ministerstwo administracji i cyfryzacji umożliwiło rozpisanie przetargów na modernizację dróg lokalnych, skoro wiadomo, kto dostanie pieniądze z rządowej puli 250 mln zł.

- Warto byłoby wykorzystać pieniądze, które już są i ogłaszać przetargi na 250 mln zł, nie czekać na dodatkowe 650 mln zł z Lasów Państwowych. Nie ma na to czasu - podkreślił Marek Wójcik.

Zdaniem strony samorządowej wojewodowie czekają na decyzje resortu i nie wiedzą, czy czekać na dodatkowe pieniądze, czy nie.

W opinii strony samorządowej co roku na schetynówkach pojawia się kilka milionów złotych oszczędności. Im wcześniej rozpoczną postępowania, tym wcześniej będzie wiadomo, ile pieniędzy udało się zaoszczędzić w wyniku rozstrzygnięć przetargowych i będzie można uruchomić następne projekty z listy rezerwowej.

W ostatnich latach o tym, że druga runda konkursu przynosi oszczędności jednostki samorządu terytorialnego dowiadywały się w październiku czy listopadzie. Było już wiadomo, że trzeciej rundy na kilka zaoszczędzonych milionów złotych już się nie ogłosi, bo nikt w ciągu miesiąca czy dwóch nie zdąży wyłonić wykonawcy i zamknąć roboty.

- Dla pojedynczego samorządu 10-20 mln zł na modernizację dróg to jak znaleźć się w XX wieku. Szkoda tych pieniędzy, dlatego tak ważne jest byśmy jak najszybciej uruchamiali przetargi, by można było spokojnie wyłonić wykonawców - podkreślił Marek Wójcik.

Strona samorządowa podkreśliła, że te oszczędności powodują, że następne projekty będą mogły się zakwalifikować i jeśli z nich będą kolejne oszczędności, operacja będzie mogą być wykonana po raz trzeci w ciągu jednego roku. Dlatego nie warto czekać, ale przetargi rozpisywać zaraz po rozpoczęciu roku.

Zdaniem Marka Wójcika minister administracji i cyfryzacji powinien przekazać wojewodom informację, by samorządom które dostały pieniądze na modernizację dróg, dali zielone światło na ogłaszanie postępowań konkursowych.

Podsekretarz stanu Magdalena Młochowska zapewniła, że w ostatnich miesiącach odbyły się w ministerstwie dyskusje w tym zakresie. Dodała, że przekaże prośbę o dalsze dyskusje na temat harmonorgamu finansowania dróg lokalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.