Samorządowcy i parlamentarzyści chcą nowej linii kolejowej

Ponad 30 burmistrzów, wójtów, posłów i senatorów podpisało w poniedziałek (3 sierpnia) petycję do premier Ewy Kopacz o umieszczenie budowy nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna na listę podstawową projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r.
Samorządowcy i parlamentarzyści chcą nowej linii kolejowej
W projekcie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. inwestycja została umieszczona na liście rezerwowej (fot. traveller9/flickr)

Pod koniec zeszłego miesiąca PKP PLK SA zdecydowały o wyborze wariantu budowy nowej linii oraz modernizacji istniejącej linii Chabówka - Nowy Sącz w woj. małopolskim. Szacowana wartość inwestycji to ok. 6 mld zł. Jest to najkosztowniejsze zadanie zawarte w Kontrakcie Terytorialnym dla Małopolski. Z kolei w projekcie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. inwestycja została umieszczona na liście rezerwowej.

Petycję przyjęto w poniedziałek podczas specjalnego spotkania samorządowców, które odbyło się w niedawno wyremontowanej stacji kolejowej w Rabce-Zdroju. Gospodyni spotkania burmistrz Rabki Ewa Przybyło podkreśliła, że nowa linia ma strategiczne znaczenie dla całej południowej części Małopolski.

Inwestycja ważna dla Małopolski

"Realizacja inwestycji jest szansą na rozwiązanie problemów komunikacyjnych aż trzech regionów: Beskidu Wyspowego, Podhala i Sądecczyzny. Umożliwi stworzenie konkurencyjnych czasów przejazdu pociągów, w stosunku do transportu drogowego, w relacjach Kraków - Nowy Sącz/Zakopane" - napisano w apelu.

Jak podkreślają jego sygnatariusze, przedsięwzięcie jest zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, bowiem przyczyni się do wzrostu udziału podróży wykonywanych transportem zbiorowym w regionach, w których aktualnie transport kolejowy ma znaczenie marginalne. Inwestycja będzie też dotyczyć regionów o dużej gęstości zaludnienia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szanowni Państwo! Bardzo się cieszę,że pomału ta sprawa doczeka się szczęśliwego finału.Wiele jest jeszcze do zrobienia w tym temacie i zweryfikowania głównych założeń dotyczących czynników ekonomiczno-społecznych.Głównym liderem początków starania się o te dwie linie kolejowe była Gmina Mszana Dol...na,liczne Stowarzyszenia i ich liderzy.Teraz kiedy coraz bardziej widoczne jest światełko sukcesu tej inwestycji Pani burmistrz Ewa Przybyło włączyła się jako wielka zwolenniczka tego zadania.Czyżby to miał być pomnik pod sukces kolejnych wyborów?Gdzie Pani była jak tyle osób walczyło wcześniej o te linie kolejowe?Wstydu to Pani nie ma!!! rozwiń

Sympatyk PKP, 2015-08-04 12:48:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE