PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy na budowie kolei

  • AZA    10 grudnia 2010 - 21:56
Samorządowcy na budowie kolei

Marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz będą wizytować rozpoczęte prace saperskie i dendrologiczne przy budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Wizytacja rozpocznie się w poniedziałek, 13 grudnia, o godz. 11.30 w okolicach dawnego wiaduktu kolejowego przy ul. Słowackiego w Gdańsku. W listopadzie spółka Pomorska Kolej Metropolitalna podpisała umowy na roboty przygotowawcze, dzięki którym na terenie przeznaczonym pod budowę linii PKM, swoje zadania przeprowadzają dendrolodzy i saperzy.  Rozpoczęcie prac budowlanych możliwe było dzięki wiadomości o zwiększeniu unijnego dofinansowania dla projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do 85%, przekazanej przez przebywającą w Gdańsku minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską.

Obecnie powstaje operat dendrologiczny inwentaryzujący drzewa i krzewy mające powyżej 10 lat, które zostaną usunięte pod przyszłą linię. Opisywane są ich gatunki oraz dokonywane szczegółowe pomiary specjalistyczne, co pozwoli określić zakres przeprowadzenia właściwej rekompensaty środowiskowej. Po zrealizowaniu inwestycji, Spółka zobowiązana będzie do posadzenia w okolicy odpowiedniej roślinności.

Niemalże równocześnie, trwa wycinka zieleni liczącej poniżej 10 lat oraz przeszukiwany jest cały, przeznaczony pod budowę, obszar na obecność przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Wszystkie znaleziska powojenne zostaną również odpowiednio unieszkodliwione.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to największe wyzwanie inwestycyjne w dziedzinie transportu w województwie pomorskim. To ona w najbliższych latach zrewolucjonizuje komunikację publiczną w Trójmieście i na Kaszubach. To epokowa inwestycja dla naszego województwa, które do tej pory nie realizowało jeszcze inwestycji o wartości ponad 850 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.