PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy za autostradowym łącznikiem

  • PAP    4 września 2012 - 20:03
Samorządowcy za autostradowym łącznikiem

Marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego podpisali we wtorek list intencyjny w sprawie budowy drogi ekspresowej S5. Samorządowcy oceniają, ze droga łącząca autostrady A1 i A2 ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obu regionów.
"Projekt ten jest ważnym elementem podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej oraz zwiększa spójność przestrzenną i bezpieczeństwo ruchy drogowego na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego" - podkreślono w dokumencie podpisanym przez obu marszałków we wtorek podczas spotkania w Gnieźnie.

Samorządowcy zaznaczyli, że trasa zapewni skomunikowanie obu regionów z autostradami A1 i A2, co ma duże znaczenie dla gospodarki i rozwoju turystyki w tej części kraju.

"Cieszę się, że Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska mówią w tej sprawie jednym głosem" - zaznaczył Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Początkowo zakładano, że trasa S5 na Euro 2012 połączy autostradę A2 od Poznania przez Gniezno i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicach Grudziądza. Z inwestycji, która w pierwotnych założeniach powinna być już gotowa, powstał jedynie 35-kilometrowy odcinek łączący węzeł na A2 koło Poznania z Gnieznem w województwie wielkopolskim.

Czytaj też: Wymiana nawierzchni na drodze S5

Przy drodze tej wciąż trwają prace wykończeniowe przy węzłach i miejscach obsługi podróżnych. Drogowcy budują także odcinek, który pozwoli na objechanie samego Gniezna.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie udało się dotychczas nawet ukończyć wstępnych przygotowań do rozpoczęcia budowy. Drogowcy i urzędnicy tłumaczą to sporami z ekologami oraz konfliktem z byłym już prezydentem Bydgoszczy, który forsował wytyczenie przebiegu S5 przez miasto, podczas gdy drogowcom bardziej odpowiadało poprowadzenie trasy, jako brakującego obecnie fragmentu obwodnicy Bydgoszczy i ta koncepcja ostatecznie zwyciężyła.

Niedawno, aby przyspieszyć realizację inwestycji, podzielono cały kujawsko-pomorski odcinek planowanej S5 na siedem fragmentów, które mają powstawać w systemie "zaprojektuj i zbuduj".

"Z informacji przekazanych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy etapu Nowe Marzy-Świecie, dla którego opracowano już program funkcjonalno-użytkowy, co oznacza, że po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej można już będzie przystąpić do realizacji inwestycji" - poinformowała we wtorek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jan, 2012-09-04 21:20:33

    Niech w końcu zaczną budować tą S5 w K-P!