PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe spółki na giełdę?

  • agencje/RAF    5 listopada 2009 - 04:33
Samorządowe spółki na giełdę?

Samorząd Gliwic rozważa giełdowy debiut Śląskiego Centrum Logistyki w 2010 r.
Gliwice chcą sprywatyzować poprzez giełdę port rzeczny, kolejowy i drogowy terminal przeładunkowy oraz magazyny i biura należące do Śląskiego Centrum Logistyki (ŚCL) SA.

"Kierunkowa decyzja o giełdowej prywatyzacji ŚCL zapadła już w ubiegłym roku, jednak ze względu na niekorzystną sytuację na giełdzie przygotowania uległy spowolnieniu. W przyszłym roku zamierzamy powrócić do tych planów" - powiedział w środę PAP naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta w Gliwicach, Kamil Jany.

Gliwice chcą, dzięki debiutowi na GPW, znaleźć inwestora branżowego dla swojego centrum logistycznego. Miałby on wspomóc rozwój oraz dokapitalizować spółkę, bo ta potrzebuje gotówki na realizację ambitnych planów inwestycyjnych (m.in. budowę ponad 80 tys. m kw. zamkniętych powierzchni magazynowych). Póki co roczne przychody firmy to prawie 16,5 mln zł, a ubiegłoroczny zysk - ok. 1,5 mln zł.

ŚCL zajmuje łączną powierzchnię ponad 60 hektarów, z których prawie 48 ha znajduje się przy ul. Portowej w Gliwicach, a pozostała część w Gliwicach-Sośnicy. Ok. 1/4 udziałów w spółce ma Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego Holding w Zabrzu, które kontroluje niemieckie Deutsche Bahn. Na razie nie wiadomo, czy niemiecki potentat byłby zainteresowany zwiększeniem udziału w samorządowej spółce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.