PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy będą mogły współfinansować budownictwo na drogach krajowych?

  • PAP/JS    3 stycznia 2017 - 19:17
Samorządy będą mogły współfinansować budownictwo na drogach krajowych?
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit (fot. mib.gov.pl)

• Na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń pod obrady Senatu trafi ustawa umożliwiająca samorządom udział we współfinansowaniu budownictwa drogowego na drogach krajowych.
• "Jest bardzo wiele wniosków samorządów, które chcą włączyć się w te prace" - wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
Wiceminister powiedział, że szef MIiB Andrzej Adamczyk powołał zespół ekspertów przygotowujący nowy wzór umowy między generalnym wykonawcami drogi a zamawiającym. "Powstaje on przede wszystkim z myślą o GDDKiA, ale myślę, że z tego wzorca skorzystają też samorządy" - powiedział.

Zapowiedział, że z nowego programu budowy dróg krajowych nie zostanie wykreślona żadna pozycja, która była zapisana w poprzednim. "Musimy je tylko ustawić w odpowiedniej hierarchii czasowej" - zapewnił. "Kwota 200 mld na budowę dróg rozbudziła nadzieję wielu społeczności lokalnych, bo skoro zostały one zapisane przez rząd, będą realizowane. Będą realizowane, ale obecnie dysponujemy kwotą 107 mld zł. Dziś z tej kwoty zostało ok. 30 mld zł, ponieważ 80 mld zł jest już zaangażowane w projekty będące w trakcie wykonywania lub w przetargach" - przypomniał.

Szmit poinformował członków senackiej Komisji Infrastruktury na jej wtorkowym (3 stycznia) posiedzeniu, że ministerstwo zamówiło opracowanie nowych norm budowy dróg. Mają one zapewnić dobrą jakość dróg przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów do racjonalnego poziomu. Dodał, że we wtorek w siedzibie MIiB odbyło się spotkanie na temat ograniczenia wydatków na urządzenia chroniące zwierzęta w rejonach ruchliwych dróg.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.