PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy boją się opłat za obwodnice

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 kwietnia 2013 - 09:37
Samorządy boją się opłat za obwodnice

Po tym jak GDDKiA ujawniła, że analizuje zastąpienie bramek do poboru opłat dla aut osobowych systemem elektronicznym, w kręgach samorządowych zostało to odczytane jako zapowiedź e-myta na obwodnicach autostradowych miast.
Władze miejscowości leżących przy nowych autostradach obawiają się opłat - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Kolejne kilometry płatnych dróg

GDDKiA ma chrapkę na obwodnice, bo te generują największy ruch. Dotychczas były nietykalne, ale od 2012 r. jest precedens - koncesjonariusz GTC zaczął pobierać opłaty na A1 pod Toruniem. Ruch na trasie spadł o 20 proc., a jednocześnie wzrósł w centrum miasta.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia opłat np. na A1 na wysokości Zabrza i Rudy Śląskiej albo A6 w rejonie Szczecina. W dalszej perspektywie wątpliwości dotyczą np. projektowanej A1 w rejonie Łodzi i planowanej obwodnicy Częstochowy.

Tymczasem resort transportu zapewnia, że nie prowadzi prac nad stworzeniem specjalnego systemu poboru opłat na odcinkach autostrad w okolicach dużych miast.

Do 2015 r. ministerstwo przewiduje dostosowanie do poboru opłat odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa. W przypadku pozostałych odcinków brak jest jakichkolwiek wiążących harmonogramów - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.