PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie chcą dróg obronnych. Resort zdziwiony: "To zupełnie zmienia filozofię"

  • bad    19 lipca 2017 - 20:42
Samorządy nie chcą dróg obronnych. Resort zdziwiony: "To zupełnie zmienia filozofię"
Resort obrony chce, by do dróg obronnych zaliczane były także drogi gminne. fot. mazowieckie.pl

Samorządowcy chcą, by wszystkie drogi obronne zostały zaliczone do kategorii dróg krajowych i by ich zarządcą była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego analizowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych. Samorządowcy chcą modyfikacji w zakresie dróg obronnych. Chcą, by wszystkie drogi obronne zostały zaliczone do kategorii dróg krajowych i by ich zarządcą była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do tej pory drogami krajowymi mogły być drogi krajowe oraz wojewódzkie, w świetle nowych przepisów – także gminne i powiatowe.

Czytaj też: Lokalne drogi na liście tras mających znaczenie obronne?

Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych resortu infrastruktury i budownictwa wyjaśnia, że propozycja samorządów całkowicie zmienia filozofię, która przyświecała projektodawcy. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie, po wejściu w życie przepisów, drogami obronnymi będą mogły być drogi zaliczane do każdej z kategorii.

Dotychczas, zgodnie z przepisami, drogami obronnymi są drogi krajowe oraz wojewódzkie. Z uwagi na potrzeby zgłaszane przez służby wojskowe i ministra obrony narodowej powstał projekt ustawy, który umożliwia, by do dróg o znaczeniu obronnym zostały zaliczone także drogi, które w tym momencie są drogami powiatowymi czy gminnymi.

- Zdajemy sobie sprawę, że będzie to rozszerzenie zadań dla samorządów, dlatego zmiany te łączą się propozycją z art. 19 ustawy o drogach publicznych, które wyraźnie wskazują, że zadania na drogach obronnych będą finansowane z budżetu państwa ze środków pozostających w dyspozycji ministra obrony narodowej – wyjaśnia Agnieszka Krupa.

Samorządy przedstawili także postulat uporządkowania kwestii kategoryzacji dróg. Ich zdaniem, w kraju mamy na przykład wiele dróg powiatowych, które nie spełniają definicji.

- Zgłaszamy postulat pod adresem resortu infrastruktury, aby w najbliższym czasie doprowadzić do stanu, w którym przypisanie drogi do kategorii, byłoby zgodne z definicją zawartą w ustawie – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Sekretarz KWRiST.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.