PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie chcą płacić za utrzymanie dróg. Szykuje się wojna?

  • AT    27 marca 2014 - 07:41
Samorządy nie chcą płacić za utrzymanie dróg. Szykuje się wojna?

Samorządom nie podoba się, że muszą utrzymywać z własnej kieszeni drogi krajowe, które przebiegają przez miasta na prawach powiatu. Zaostrzają walkę z rządem i GDDKiA.
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Lublin na 32 km „nieswoich” dróg w latach 2007–2012 musiał wyłożyć prawie 42 mln zł. Z kolei Warszawa – niemal 700 mln zł. Wprawdzie w ostatnim czasie samorządy wydają na nie mniej niż kilka lat temu, ale to dlatego iż, zadłużone, zaczęły mocno oszczędzać.

W tej sytuacji Związek Miast Polskich (ZMP) domaga się, by takie drogi mogły być finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, podobnie jak inne nadzorowane przez GDDKiA. ZMP wskazuje, że obecne przepisy są nieuczciwe: z jednej strony miastom na prawach powiatu pozostawiono odpowiedzialność za znajdujące się na ich terenie odcinki dróg krajowych, a z drugiej – niejako równolegle pozbawiono je możliwości korzystania z szybko wzrastających środków z opłaty paliwowej i innych opłat drogowych - podaje "DGP".

Co na ten pomysł Dyrekcja? Działamy w granicach prawa. Jeżeli będą zmiany w ustawie, dostosujemy się – informuje "DGP" rzecznik Jan Krynicki.

Samorządowcy idą za ciosem. W kwietniu dojdzie do spotkania samorządowców z przedstawicielami GDDKiA i MSW. Celem jest wypracowanie kompromisu w kwestiach podnoszonych ostatnio przez samorządy - czytamy w "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.