PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy spragnione fotoradarów

  • PAP    17 lutego 2012 - 17:31
Samorządy spragnione fotoradarów

Ponad 200 wniosków z prośbą o ustawienie fotoradarów otrzymał od mieszkańców i władz samorządowych Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Władze stołecznego Wilanowa przekazały GITD dwa fotoradary, które mają stanąć w dzielnicy - to pierwszy taki przypadek w Polsce.
Porozumienie między "Fundacją Lepszy Wilanów", miastem stołecznym Warszawa i Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego zawarto w piątek.

- Na mocy porozumienia Główny Inspektorat Transportu Drogowego nieodpłatnie otrzymał dwa fotoradary oraz dwa maszty wraz z obudowami. GITD wykorzysta te urządzenia do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Wilanowie - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Czytaj też: Milionowe zyski oślepiły wójtów i burmistrzów?!

Dodał, że to pierwszy tego typu przypadek, odkąd Inspekcja Transportu Drogowego przejęła obsługę systemu fotoradarów w lipcu 2011 r.

- Do GITD wpłynęło już prawie 200 wniosków od mieszkańców i władz samorządowych z prośbą o objęcie ich miejscowości automatycznym nadzorem fotoradarowym - zaznaczył Gajadhur. Wyjaśnił, że prośby o postawienie fotoradaru są uzasadniane przez mieszkańców m.in. dużym natężeniem ruchu albo tym, że kierowcy "urządzają wyścigi" przez miejscowość.

- Analizy wypadków drogowych od lat pokazują, że główną przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych jest przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Pędzące pojazdy uniemożliwiają bezpieczne przejście po pasach w miejscach bez sygnalizacji świetlnej oraz m.in. stwarzają zagrożenie dla dzieci idących do szkoły - powiedział rzecznik.

Inspektorat dysponuje ponad 800 masztami do zawieszania fotoradarów, a samych urządzeń ma około 70. W planach jest zakup kolejnych 300 urządzeń. Procedury przetargowe jeszcze trwają, ale GITD przewiduje, że nowe fotoradary pojawią się na drogach jeszcze przed wakacjami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • toni, 2012-02-18 12:35:15

    każdy by chciał mieć taki fotoradar, bo to prawdziwy skarb dla gminy
  • TEKO, 2012-02-17 21:29:18

    Spragnione to one sa bardzo ale czy mieszkańcom też się to podoba? POzdrowienia jak najbardziej są na miejscu.Oczywiście dla tych,co stawiają fotoradary...