PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy szykują się na nowy budżet UE i rewitalizację

  • wnp.pl    3 kwietnia 2014 - 12:50
Samorządy szykują się na nowy budżet UE i rewitalizację

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej oraz rewitalizacja to jedne z najważniejszych obecnie tematów dla samorządów - wskazał w rozmowie z portalem wnp.pl Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a także prezydent Świętochłowic. Zwrócił uwagę także na partnerstwo publiczno-prywatne oraz metropolie.
- Środki z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 już programujemy. Mam nadzieję, że w głównej mierze nacisk zostanie położony na zintegrowane inwestycje terytorialne, dedykowane obszarom funkcjonalnym, a nie tylko pojedynczym gminom - powiedział Kostempski.

Dodał, że priorytetem, zwłaszcza dla śląskich samorządów, pozostaje rewitalizacja, której efekty są już dobrze widoczne.

- Zmienia się nasze otoczenie na Górnym Śląsku, co dobrze widać chociażby na przykładzie Katowic, gdzie na terenach po byłej KWK Katowice, tuż obok Spodka, są realizowane trzy duże inwestycje: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a także nowe Muzeum Śląskie - wskazał Kostempski.

Czytaj też: Wkrótce najważniejsza debata gospodarcza Europy Centralnej

- Również w takich miastach jak Świętochłowice, Zabrze czy Chorzów tereny poprzemysłowe, które do niedawna miały iście księżycowy krajobraz, dzięki krajowym i unijnym środkom zyskują nowe funkcje - dodał.

W jego opinii, niezwykle istotne staje się także partnerstwo publiczno-prywatne, gdyż samorządy coraz częściej, nie mając wystarczających środków własnych, decydują się na współpracę z sektorem prywatnym.


Kostempski zwrócił też uwagę na potrzebę prac nad metropoliami, tym bardziej, że do laski marszałkowskiej został złożony projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, długo oczekiwany przez samorządców z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

- Jako przewodniczący GZM cieszę się, że w agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 szeroko uwzględniono tematykę samorządową. Ważne, że będą tam obecni przedstawiciele rządu, samorządów i biznesu. Spodziewam się trzech dni konstruktywnych dyskusji nt. przyszłości Unii Europejskiej, Polski, a także Górnego Śląska - stwierdził Kostempski.

Szósta edycja EEC (European Economic Congress) odbędzie się w Katowicach dniach 7-9 maja, w ważnym czasie dla Unii Europejskiej. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, a w maju mija także 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.

Tematyka Kongresu będzie związana z takim tematami jak: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy, Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz globalna ekspansja polskich firm (Chiny, Afryka).

Organizatorzy podczas trzech kongresowych dni w Katowicach spodziewają się ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji. Miejscem debat, a zaplanowano ok. 100 sesji dyskusyjnych, będą trzy hotele - Qubus, Angelo i Monopol, oraz Centrum Kultury Katowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: