PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy tchnęły życie w dworce przejęte od PKP

 • Piotr Stefaniak    27 kwietnia 2018 - 11:00
Samorządy tchnęły życie w dworce przejęte od PKP
Większość przejętych zgodnie z prawem dworców zaczęła przynosić dochody (fot. PKP PLK)

Tylko część dworców, przekazanych przez PKP SA samorządom, została zagospodarowana zgodnie z ustawą i zaczęła przynosić dochód. W niektórych samorządy zorganizowały punkty przesiadkowe dla komunikacji samochodowej, połączone z punktami handlowymi. Część dworców została jednak wydzierżawiona w całości lub sprzedana przez samorządy, co nie było zgodne z prawem.
 • W latach 2013-16 kolej planowała przekazać samorządom w różnych formach 391 dworców, lecz te przejęły jedynie 200 takich obiektów, tj. 51,2 proc. planowanej liczby.
 • Dobór dworców do przekazania samorządom przez kolej był ekonomicznie uzasadniony, poprzedzony analizami.
 • Większość przejętych zgodnie z prawem dworców zaczęła przynosić dochody. W 10 dworcach (spośród 23 objętych kontrolą) podjęto działania, aby w niedługim czasie zaadaptować na cele transportowe.

Te wnioski pochodzą z analizy NIK, która objęła centralę PKP S.A., trzy Oddziały Gospodarowania Nieruchomościami PKP (w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu) oraz 13 jednostek samorządu terytorialnego w województwach: dolnośląskim, podkarpackim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Problem

Rozwój transportu drogowego spowodował czasowe zawieszenie bądź likwidację niektórych linii kolejowych, a tym samym wyłączenie z pasażerskiego transportu kolejowego dworców usytuowanych przy tych liniach. PKP S.A. zmuszona była do ich zamykania.

Z czasem niszczały i podczas kontroli okazało się, że stan techniczny niektórych stwarzał bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.

Zarazem w ostatnich latach zmieniły się znacznie funkcje czynnych dworców kolejowych. Skrócił się czas przebywania tam podróżnych, co sprawiło, że wykorzystuje się mniejsze ich powierzchnie. Również przewoźnicy kolejowi optymalizowali koszty i rezygnowali z najmu pomieszczeń kas, zastępując je mobilnymi systemami sprzedaży biletów w pociągach czy też w biletomatach, lokowanych często poza budynkami dworców.

Jednocześnie nawet nieczynne dworce, położone często w atrakcyjnej lokalizacji, mogą być interesującą ofertą dla samorządów lokalnych.

Bilans

Na koniec 2016 r. PKP S.A zarządzała 2117 dworcami, z czego tylko jedna trzecia (613) wykorzystywana była do obsługi ruchu pasażerskiego. Pozostałe (71 proc.) były zagospodarowane na inne cele lub wyłączone z użytkowania.

W latach 2013-16, tj. w okresie objętym kontrolą, kolej dopłacała do utrzymania dworców. Łączne koszty utrzymania wyniosły ponad 725 mln zł, a przychody z wynajmu ponad 641 mln.

Ogółem deficyt w tych latach przekroczył 84 mln zł.

Zaległości PKP S.A. w regulowaniu podatku od nieruchomości na rzecz samorządów w skali kraju przekraczały na koniec 2013 roku 13 mln zł, a na koniec 2016 r. - już 2 mln zł.

Część zaległości, w kwocie 796 tys. zł, wygasła w wyniku przekazania dworców samorządom.
 

Ustawa

W 2001 r. weszła w życie ustawa o restrukturyzacji PKP, która m. in. umożliwiła PKP S.A. przekazywanie jednostkom samorządu terytorialnego (JST) mienia, w tym zbędnych dworców.

Zgodnie z nią kolej mogła zbywać im odpłatnie budynki dworców w drodze przetargu publicznego lub w trybie bezprzetargowym, a w określonych sytuacjach - również nieodpłatnie.

W latach 2013-16 kolej planowała przekazać JST w różnych formach 391 dworców. Mimo różnych zachęt, na mocy ustawy o restrukturyzacji PKP S.A., samorządy przejęły jedynie 200 takich obiektów, tj. 51,2 proc. planowanej liczby.

Stało się tak, bo dworce były w złym stanie technicznym, a samorządy nie mogły wykorzystać w całości obiektów na inne cele niż transport albo nie akceptowały warunków stawianych przez PKP S.A. dotyczących utrzymania pomieszczeń technicznych, poczekalni i kas biletowych.

Ustalenia formalne kontroli

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.