PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy toną w długach

  • przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 grudnia 2009 - 10:19
Samorządy toną w długach

Dodatkowych pieniędzy gminy i powiaty szukają w unijnych funduszach i kredytach. Emitują też coraz więcej obligacji.
Chociaż samorządy znacznie poprzycinały wydatki, z wielu inwestycji zrezygnować nie mogły. Ich zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek wynosiło na koniec września prawie 28 mld zł, o 7,3 mld zł więcej niż rok wcześniej. Z kolei z tytułu emisji obligacji wzrosło z 3,40 do 4,66 mld zł, porównując trzy kwartały tego i zeszłego roku. Tak wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Najszybciej rosło zadłużenie miast na prawach powiatów – aż o połowę. Na nie przypadała też połowa wszystkich długów samorządu.

„Wynika to głównie z zaciągania kredytów i emisji obligacji komunalnych na inwestycje. Na tym szczeblu ciąży obowiązek bycia liderem lokalnym w rozwoju regionów” – powiedziała „Rzeczpospolitej” Danuta Kamińska, skarbnik Katowic i szefowa komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

Dodatkowych pieniędzy samorządy szukały m.in. w funduszach unijnych. Miasta na prawach powiatu sięgały też po obligacje. Ich zadłużenie z tego tytułu w porównaniu z trzema kwartałami 2008 r. wzrosło o 57,5 proc., do 2,55 mld zł. Województwa w związku z emisjami były zadłużone na 178,1 mln zł, blisko 84 proc. więcej niż rok wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.