PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wstrzymają budowę schetynówek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 sierpnia 2011 - 06:33
Samorządy wstrzymają budowę schetynówek

Rząd nie uwzględnił naszych postulatów przy tworzeniu kontynuacji narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – alarmują samorządowcy. Według nich projekt wstrzyma inwestycje drogowe w gminach.
Chodzi o program rozbudowy dróg lokalnych, czyli schetynówek, na lata 2012-2015. Program miałby wystartować już od września, jednak – jak mówią sami samorządowcy – projekt w obecnym kształcie zamiast pomóc gminom w remontach i budowie lokalnych dróg, może doprowadzić do wstrzymania inwestycji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Schetynówki znalazły się w ślepej uliczce

Rząd nie wysłuchał postulatów gmin i nie zmienił sposobu przyznawania kwot dofinansowania na poszczególne województwa

Ma on być oparty na trzech wskaźnikach, takich jak: obszar, zaludnienie, rozmiar sieci dróg lokalnych oraz wielkość PKB na mieszkańca. Kontrowersje budzi przede wszystkim ten ostatni parametr, bo w rozdzielaniu środków uprzywilejowane mają być województwa o relatywnie najniższym wskaźniku PKB.

Czytaj też: Za kolejne schetynówki samorządy zapłacą więcej?

Spowoduje to, że mniejsze i uboższe samorządy dostaną praktycznie tyle samo pieniędzy co te duże i najszybciej rozwijające się.

W 2012 r. na program schetynówek rząd przeznaczy zaledwie 200 mln zł. w kolejnych trzech latach – po 1 mld zł rocznie. Jednak znacząco obniżono wysokość dofinansowania inwestycji – z 50 proc. do zaledwie 30 proc. wartości inwestycji.

Zdaniem samorządowców wstrzyma to większość inwestycji, głównie w słabych finansowo gminach wiejskich – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.