PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy z Małopolski dostaną ponad 33 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

  • PAP/MIW    11 kwietnia 2018 - 13:06
Samorządy z Małopolski dostaną ponad 33 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Szef MSWiA Joachim Brudziński wręczył promessy przedstawicielom 18 gmin i 5 powiatów (fot. MSWIA / twitter.com)

Samorządy z Małopolski dostaną 33 mln zł 190 tys. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Szef MSWiA Joachim Brudziński w środę (11.04) wręczył przedstawicielom 18 gmin i 5 powiatów promesy będące gwarancją przekazania funduszy m.in. na remonty dróg i odbudowę mostów.
Szef MSWiA podkreślił, że pieniądze powinny być wydawane "racjonalnie i gospodarnie".

- Przez wiele lat grosz publiczny z obiegu finansów publicznych wyciekał jak z dziurawego wiadra. W momencie, kiedy za przyczyną pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Mariana Banasia zaczęliśmy te dziury zatykać, nagle okazało się, że tych pieniędzy znalazło się w budżecie więcej, między innymi na takie cele, jakie tu za pośrednictwem wojewody i samorządowców realizujemy - powiedział Brudziński.

Apelował do przedstawicieli samorządów, żeby każdą otrzymaną złotówkę dokładnie oglądali i wydawali racjonalnie. Dodał, że rząd o pół miliarda złotych - z 800 mln zł do 1,3 mld zł - zwiększył pulę środków na drogi lokalne, w przypadku Małopolski będzie to dodatkowo 36 mln zł.

- Te dodatkowe środki w pierwszej kolejności mogą być kierowane do tych samorządów, które dotychczas nie mogły o nie występować, bo były zbyt biedne - powiedział Brudziński.

Joachim Brudziński "aberracyjnym i dalekim od prawdy" nazwał funkcjonujące w niektórych środowiskach przekonanie, że rząd PiS jest sceptyczny wobec współpracy z samorządami.

- Jest to jeden z największych fake news - mówił szef MSWiA.

- Z największą przyjemnością, nie zagłębiając się spod jakich sztandarów partyjnych wywodzą się włodarze danej gminy czy powiatu, podpisywałem te promesy, bo przecież mam świadomość tego, że Polska nie zaczyna się w dużych metropoliach, że zdecydowana większość Polaków swoje pasje, swoje życie wypełnia w tych najpiękniejszych i najbliższych sercu małych ojczyznach - powiedział Brudziński.

- Tak rozumiemy rolę silnego państwa, żeby w sytuacjach trudnych i kryzysowych stawać ramię w ramię z samorządowcami i rozwiązywać problemy - podkreślił szef MSWiA.

W małopolskich gminach i powiatach w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych dofinansowanych zostanie 70 zadań: remonty dróg gminnych i powiatowych oraz odbudowy mostów. Największe środki przyznane zostały na odbudowy mostu we wsi Świdnik w pow. limanowskim (4,8 mln zł) oraz mostu na rzece Stradomce w miejscowości Kamyk w gm. Łapanów (4 mln 450 tys. zł.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.