Sandomierskie muzeum w rękach samorządu

Gmina Sandomierz od stycznia przejmie prowadzenie Muzeum Okręgowego. Powoli to na skoordynowanie działania trzech największych atrakcji kulturalno-turystycznych miasta: Podziemnej Trasy Turystycznej, Bramy Opatowskiej i muzeum.
Sandomierskie muzeum w rękach samorządu
Obecnie sandomierskie muzeum ma trzy organy prowadzące: miasto, powiat i samorząd regionalny. Rolę wiodącego organu prowadzącego, który będzie pokrywać połowę kosztów funkcjonowania placówki - 1 mln zł, od stycznia przejmie miasto. Własnością gminy są także: trasa podziemna i Brama Opatowska - zabytki ściągające do Sandomierza turystów.

W środę Rada Powiatu podjęła uchwałę o przekazaniu placówki samorządowi gminnemu.

"Inicjatywa taka wyszła od gminy. Chcemy, aby wszystkie placówki kulturalne w mieście były w jednym ręku. To pozwoli na dofinansowanie działalności muzeum z zarabiających pieniądze obiektów turystycznych. Jest też szansa na lepsze promowanie obiektu i zarządzanie nim" - uznała w rozmowie z PAP wiceburmistrz Sandomierza, Ewa Gądek.

Plany poparł starosta sandomierski Stanisław Masternak. Podkreślił, że uchwały rad samorządów to pierwszy krok w przekazaniu placówki, ostatecznym będzie podpisanie umowy. Chce także, aby miasto zadeklarowało w niej pisemnie, że nie będzie ograniczać dotychczasowej działalności kulturalnej muzeum.

Także Urząd Marszałkowski w Kielcach dostrzega w przejęciu muzeum przez miasto szansę na objęcie wspólnym programem zwiedzania zabytków Sandomierza. Obecnie miasto odwiedza około 300 tys. turystów rocznie. Dzierżawione przez PTTK atrakcje turystyczne odwiedza około 170 tys. osób, a położone nieco dalej muzeum - już tylko 60 tys. osób.

"Miasto będzie mogło teraz stworzyć np. Sandomierski Bilet Kulturalny, który zapewni wstęp do wszystkich trzech placówek, co na pewno zachęci turystów do obejrzenia wystaw czasowych i zbiorów dotyczących historii Sandomierza. Takie pakietowanie wstępu do obiektów turystycznych i kulturalnych sprawdza się bardzo dobrze na całym świecie" - powiedział dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Jacek Kowalczyk.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A gdzie jest adres i eksponaty

ewelina, 2012-12-11 15:59:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE