PARTNER PORTALU
  • BGK

Sandomierz chce powiększyć teren rekreacyjny nad Wisłą

  • PAP/JL    29 marca 2016 - 08:27
Sandomierz chce powiększyć teren rekreacyjny nad Wisłą

Władze Sandomierza zamierzają zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki. Fot. Pixabay.com

Zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, planują władze Sandomierza.
Obszar byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.

Projekt dotyczy terenu o powierzchni ok. 22 hektarów, którym do niedawna zarządzał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Władze Sandomierza wystąpiły do instytucji z prośbą o przekazanie tego terenu miastu, co umożliwi realizację planowanego przedsięwzięcia. Gdy samorząd powiatowy zdecyduje o przejęciu obszaru i przekazaniu go gminie, miasto będzie mogło zarządzać tym terenem.

Zanim zaczną się właściwe prace zagospodarowania tego miejsca na cele rekreacji, konieczne jest obniżenie biegnącego w tym miejscu gazociągu. Gmina zabezpieczyła na ten cel 700 tys. zł.

Teren, położony nad Wisłą i jej dopływem – Koprzywianką, ma pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkowo-sportową. W planach jest utworzenie tam przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania, punktu widokowego. Znajdą się też tam tablice z informacjami na temat historii Wisły.

Grunt na tym terenie będzie miejscami utwardzony, ale nie brukowany – chodzi o to, by w razie ewentualnych podtopień czy powodzi, nie było dużych zniszczeń w infrastrukturze.

Władze Sandomierza szacują, że przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 5 mln zł. Chcą na ten cel pozyskać fundusze unijne. Liczą, że pomysł uda się włączyć w projekt, związany z wytyczeniem i oznakowanie tras oraz budową infrastruktury dla turystów, wokół atrakcyjnych przyrodniczo obszarów sieci ekologicznej „Natura 2000” w woj. świętokrzyskim.

Przyszły teren rekreacyjny w Sandomierzu, jest położony na południowy zachód od udostępnionego turystom i mieszkańcom – po remoncie w 2011 r. – nadwiślańskiego bulwaru im. Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tu m. in. przystań dla sprzętu pływającego, promenada wzdłuż Wisły, plac zabaw, scena plenerowa i miejsca do wypoczynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: