PARTNER PORTALU
  • BGK

Schetynówki na Warmii i Mazurach. Które drogi doczekają się remontu?

  • PAP    17 czerwca 2015 - 18:54
Schetynówki na Warmii i Mazurach. Które drogi doczekają się remontu?
fot.PTWP

Ponad 138 km dróg w woj. warmińsko-mazurskim zostanie w tym roku zmodernizowanych w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Samorządy gminne i powiatowe otrzymały na ten cel od rządu blisko 60 mln zł.
Umowy na realizację tegorocznych inwestycji w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych (II etap) podpisał w środę z przedstawicielami gmin i powiatów wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Zmodernizowanych zostanie blisko 85 km dróg powiatowych i ponad 53 km dróg gminnych. Rząd przeznaczył na tzw. "schetynówki" prawie 60 mln zł, drugie tyle dołożą samorządy.

Dofinansowanie otrzymały te samorządy, których wnioski o dofinansowanie zostały najlepiej ocenione przez komisję konkursową.

Schetynówki w woj. warmińsko-mazurskim 

Na pierwszym miejscu tej listy wśród dróg powiatowych znalazła się inwestycja zgłoszona przez starostwo elbląskie. Powiat otrzymał ponad 1,3 mln zł na przebudowę drogi z Gronowa Górnego do Nowiny, którą realizuje wspólnie z gminą wiejską Elbląg. Na odcinku 2,3 km zostanie wymieniona nawierzchnia, powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i bariery energochłonne.

W tym samym powiecie zostanie wyremontowana droga ze Stalewa do Jurandowa oraz ulice Długa, Wiosenna, Elbląska i gen. Andersa w Pasłęku. Jak powiedział dyr. zarządu dróg powiatowych w Elblągu Tadeusz Przyborski, łączna kwota dotacji, uzyskanych w poprzednich latach na "schetynówki" przekroczyła już 13,7 mln zł. Dlatego - jak mówił - samorząd liczy, że podobne programy budowy dróg będą kontynuowane.

Najwyższe wsparcie - 3 mln zł, czyli maksymalną możliwą dotację - otrzymał powiat olsztyński na przebudowę niebezpiecznych odcinków ponad 13 km dróg na swoim terenie. Zmodernizowane będą też m.in. droga z Bań Mazurskich do Rogali w powiecie gołdapskim i z Nowego Miasta Lubawskiego do Gwiździn w powiecie nowomiejskim.

Drogi gminne, które zostaną naprawione w tym roku leżą m.in. w gminie Kalinowo (droga przez wieś Koleśniki), w gminie Kurzętnik (Wielkie Bałówki - Marzęcice), czy w gminie Mikołajki (Prawdowo - Stare Sady).

Z wyliczeń Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wynika, że dzięki narodowemu programowi przebudowy dróg lokalnych na Warmii i Mazurach przebudowano dotychczas 764 km dróg, w tym ponad 488 km powiatowych i 275 km gminnych. Rząd przeznaczył na dotacje dla samorządów w regionie ponad 258 mln zł.

Jak poinformowała rzecznik prasowa wojewody Edyta Wrotek, woj. warmińsko-mazurskie wykorzystało w tego programu 99,8 proc. dostępnych środków finansowych, co było najlepszym wskaźnikiem w kraju.

Program jest realizowany od 2008 r., jego pomysłodawcą był ówczesny wicepremier Grzegorz Schetyna, stąd potoczna nazwa wyremontowanych dróg - "schetynówki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Piotrowicz Wiesław, 2015-06-18 14:27:54

    Od kilkudziesięciu lat prawie nic nie robiono na drogach powiatowych i gminnych. W 2008 roku powstał program naprawy tych dróg. Za pomocą programu przebudowy lokalnych na Warmii i w naszym powiecie lidzbarskim wyremontowano już sporo dróg, np: Samolubie - Kierwiny; Stoczek - Kiwity; Stoczek - Napra...ty - dr. kr. 51; Lidzbark Warmiński - Jarandowo - Kierz - Suryty - Blanki; od dr. L-rk - Blanki przez m. Kłębowo do dr. Lidzbark Warm. - Jeziorany; między drogami woj. 507 i 523 przez m. Rogiedle oraz w trakcie wykonywania przez m. Wapnik; Lidzbark Warmiński - Koniewo. Ja się z tego cieszę. Jednak nadal są drogi, które by potrzeba było wyremontować, jak np. Lidzbark Warm. - Jeziorany; Koniewo Budniki - Kotowo - Rogóż; Kłębowo - Blanki; Kłębowo Ośrodek do drogi Lidzbark Warm - Jeziorany; Kiwity - Bartniki; Czarny Kierz - Tolniki Wlk. - dr woj. 513; Lidzbark Warm. - Wielochowo - Jagoty i około 10 innych.  rozwiń