PARTNER PORTALU
  • BGK

Schetynówki wybiegną poza 2011 rok

  • wnp.pl/Piotr Stefaniak    9 września 2010 - 06:17
Schetynówki wybiegną poza 2011 rok

Współfinansowany z budżetu państwa program budowy, remontów i modernizacji dróg gminnych oraz powiatowych ma się zakończyć w przyszłym roku. Niewykluczone jednak, że ciąg dalszy nastąpi.
Z początkiem września ruszył nabór do trzeciego etapu Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych 2008-2011. Do końca miesiąca zbierane są wnioski samorządów terytorialnych na dofinansowania inwestycji realizowanych w przyszłym roku. Pula pieniędzy jest podobna jak w poprzednich dwóch latach i wynosi 1 mld zł.

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 31 sierpnia w bieżącym naborze zwiększą się szanse na objęcie dofinansowaniem tych projektów, które zakładają usuwanie szkód w lokalnej infrastrukturze drogowej, jakie powstały podczas tegorocznych powodzi lub osunięć ziemi.

– Uchwała nie przewiduje odrębnej puli pieniędzy na te zadania – wyjaśnia Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA. – Zakłada za to ułatwienie w dostępie do dotacji celowej z budżetu państwa dla samorządów je planujących.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji popowodziowych uzyskają dodatkowo 10 punktów, które będą wliczane do ogólnej sumy uzyskanych punktów za projekt.

Według danych MSWiA powodzie w maju i czerwcu zniszczyły 1160 km dróg krajowych oraz około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Resort szacuje, że liczba samorządów składających wnioski będzie wyższa niż w ostatnich dwóch latach.

– W poprzednich dwóch naborach programu wieloletniego gminy i powiaty składały każdorazowo po ponad 2 tys. wniosków – stwierdza Jacek Sońta. – Należy zatem oczekiwać, że co najmniej podobna ich liczba wpłynie do wojewodów również w toku tegorocznego naboru.

W 2010 r. dofinansowaniem z budżetu państwa objęte zostały projekty inwestycyjne samorządów na odcinki dróg lokalnych o łącznej długości ponad 2,8 tys. km. Obecnie remontowanych, przebudowywanych i budowanych jest: 1186,7 km dróg gminnych oraz 1624,8 km dróg powiatowych.

Dofinansowanie 1 mld złotych w 2009 r., pierwszym roku realizacji programu trzyletniego, pozwoliło samorządom na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych.

Można zakładać, czego MSWiA nie potwierdza, że w województwach dotkniętych skutkami powodzi po remontach dróg zniszczonych przez żywioł niewiele pieniędzy z budżetu państwa zostanie na inne inwestycje drogowe.

Wieloletni program, który został przyjęty na miarę możliwości budżetu, a nie potrzeb, cieszy się nieustającym powodzeniem. W tym roku doszły nieoczekiwanie nowe. A co będzie dalej?

– Schetynówki są dowodem dobrej współpracy rządu i samorządu – powiedział nam Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu, autor programu powstałego w 2008 r. – Ważne, że realizacja programu przyczynia się do realnej poprawy dróg gminnych i powiatowych, zapewniając przy tym bezpieczne trakty piesze, którymi codziennie do szkoły chodzą dzieci. Mam nadzieję, że będzie on kontynuowany także poza 2011 rokiem.

Potwierdza to w rozmowie z nami przedstawiciel MSWiA.

– Wobec wymiernych wyników realizacji programu rządowego oraz związanych z tym oczekiwań środowisk samorządowych resort przystąpi do prac nad przygotowaniem propozycji kontynuacji programu po 2011 r. – powiedział nam Jacek Sońta.

O możliwościach dalszego wspierania inwestycji samorządowych funduszami budżetu państwa ewentualnej kontynuacji programu wieloletniego zdecyduje ostatecznie Rada Ministrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2010-09-09 23:29:09

    Lepiej nie miec tych drog i pozbyc sie Schetyny.
  • Wiktor, 2010-09-09 10:08:10

    Oby nie pobiegły w ślepy zaułek