PARTNER PORTALU
  • BGK

Schyłek życia Łódzkiej Strefy Ekonomicznej

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki    29 stycznia 2011 - 09:53
Schyłek życia Łódzkiej Strefy Ekonomicznej

10 lat życia - tylko tyle wg ekspertów zostało jeszcze Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Faza schyłkowa może nie być dla niej jednak tak różowa, jak poprzednia dekada - dlaczego?
Powód pierwszy, to uciekający czas. Strefa stara się przyciągać inwestorów oferując im ulgi podatkowe - od 50 do 70 procent nakładów inwestycyjnych. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że średni czas konsumpcji ulg wynosi 7-8 lat. Jeżeli więc rząd nie przedłuży czasu działania specjalnych stref na dalszych pięć lat, zakończą one swój żywot w roku 2020.

Upływający czas może automatycznie sprawić, że inwestor po wykorzystaniu ulg dojdzie to wniosku, że już mu się w Łodzi nie opłaca. Miasto wciąż będzie kusić poziomem lokalnych zarobków niższym od 10 do 30 proc. od średniej krajowej, ale przy tym będzie zdecydowanie droższe niż np. Daleki Wchód. Ekonomiści mówią: nie ma się co obrażać na rzeczywistość. Po prostu część firm inwestujących tu w tanią produkcję, kiedyś się spakuje i odejdzie. 

Kolejnym problemem, z którym strefa będzie się borykać kolejną dekadę, jest tzw. otoczenie biznesu. Szeroko rozumiane. Począwszy od fatalnego wizerunku miasta, przez słabość oferty kulturalnej, gastronomicznej, hotelowej, skończywszy na infrastrukturze komunikacyjnej - czytamy w Dzienniku Łódzkim. 

Lekceważonym czynnikiem jest także otoczenie. Już pięć lat temu ŁSSE w swoich wizjach malowała autostradę A1 oplatającą Łódź od wschodu. A1 do dziś nie ma. Są umowy, podobno autostrada ma być gotowa w 2013 roku. Kiedy będzie naprawdę? Tego nie wie nikt.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • leda, 2011-01-31 10:57:32

    Łódź zawsze była miastem o najniższych zarobkach w Polsce (wiadomo, kobietom można płacić mniej); od lat 80. jest najbardziej zaniedbanym z dużych miast, ale to Kropiwnicki doprowadził ją do całkowitej ruiny. Kto i jak długo będzie po nim sprzątał - nie wiadomo.