PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż zabytkowej trasy kolejowej

  • PAP    11 października 2013 - 19:34
Ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż zabytkowej trasy kolejowej

Ok. 2 mln zł zamierza wydać gmina Jędrzejów na budowę trasy rowerowej wzdłuż historycznej trasy kolejki wąskotorowej.
Jak poinformował burmistrz Jędrzejowa, właśnie ogłoszono przetarg na jej budowę. Jak powiedział w piątek burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, w ciągu miesiąca powinien być znany wykonawca inwestycji.

Budowa trasy o długości 10 km od granicy miasta Jędrzejów do granicy gminy będzie kosztowała około 2 mln zł. Trasa ma przebiegać tuż obok zabytkowej wąskotorowej linii kolejowej z początku XX w.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie także punkt turystyczny w miejscowości Jesionna, gdzie powstaną wiaty, ławki oraz miejsce do urządzania grilla.

„Dobrze się złożyło, że tuż za granicą gminy Jędrzejów przy kolejce wąskotorowej powstanie park z modelami dinozaurów stworzony przez jędrzejowskiego przedsiębiorcę. Dzięki temu ścieżka nie będzie prowadziła donikąd, a jej celem będzie kolejna atrakcja turystyczna" - powiedział Piszczek.

Władze gminy zapowiadają, że już na początku przyszłorocznego sezonu, w czerwcu, będzie można skorzystać ze ścieżki rowerowej.

„Wierzymy, że inwestycja będzie kolejnym ważnym elementem oferty turystycznej okolic Jędrzejowa. W połączeniu z wąskotorową kolejką i zapowiadanym parkiem dinozaurów będzie stanowiła kompleksowy produkt turystyczny" - ocenił burmistrz.

Historia wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej. Początkowo były to linie frontowe (Rollbahn) austro-węgierskiej armii, których budowa ukończyła się jeszcze w 1914 roku.

Największe przewozy pasażerskie i towarowe zanotowano na tej linii w 1966 r., później następował systematyczny ich spadek. Ostatecznie regularny ruch na świętokrzyskich trasach kolejki wąskotorowej zawieszono w lutym 1993 roku. Obecnie skrócona do 29,5 km linia obsługuje jedynie ruch turystyczny.

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Express Ponidzie" wozi turystów od 2002 roku. Jej trasa przebiega przez gminę Jędrzejów, Imielno, Kije i Pińczów w województwie świętokrzyskim. Tabor ma 98 lat i jest wpisany do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.