PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieżki rowerowe w Lesznie

  • AT    30 marca 2012 - 21:01
Ścieżki rowerowe w Lesznie

Temat sieci ścieżek rowerowych zdominował wtorkowe posiedzenie Komisji Kultury i Sportu Rady Miejskiej Leszna. Omawiano także przygotowania do Mistrzostw Świata w Kręglarstwie oraz przejawy aktywności leszczyńskich maratończyków w miastach partnerskich.
– W minionym roku wybudowaliśmy na terenie miasta 4,5 kilometra ścieżek rowerowych, a biorąc pod uwagę, że wzdłuż drogi 323 powstała ona po obu stronach jezdni, to można powiedzieć, że nawet 7 kilometrów – zobrazował ubiegłoroczne dokonania Rafał Bukowski, kierownik Zarządu Dróg Miejskich i Inwestycji. – To był rekordowy rok. W tym takiego tempa już nie utrzymamy.

Mimo to ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych nadal będzie przybywać.

Powstanie 1,5-kilometrowy odcinek ścieżki wzdłuż modernizowanej obecnie trasy nr 5 od Ronda Podwale do ul. Kąkolewskiej. Łatwiejszy dojazd rowerzyści będą mieli też do Strzyżewic. Zmodernizowany zostanie chodnik wzdłuż ul. Szybowników (od ul. Reja do  Dożynkowej) i dopuszczony na tym odcinku zostanie ruch rowerowy.

Planowane jest także, choć jeszcze nie uzyskało ostatecznej akceptacji, ułatwienie poruszania się rowerzystów po ścieżce pieszo-rowerowej wzdłuż Al. Jana Pawła II. Obok przejść dla pieszych mają tam powstać przejazdy dla rowerzystów. Obecnie rowerzysta – zgodnie z przepisami – musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez jezdnię. Interesy rowerzystów uwzględnione zostały w projekcie budowy ronda u zbiegu ul. Unii Europejskiej i Estkowskiego. Powstaną tam pasy przejazdowe dookoła ronda.

Sporo propozycji padło od uczestników posiedzenia.

Radny Wojciech Zimniak, reprezentując interesy mieszkańców dzielnicy Zaborowo, zaproponował rozważenie sensowności wybudowania ścieżki rowerowej od przejazdu kolejowego przy ul. 1 Maja wzdłuż torów aż do ul. Tama Kolejowa.

Całe mnóstwo wniosków racjonalizatorskich przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie Patryk Moryson i Mariusz Ciesielski z klubu Real 64-sto. Zostały przygotowane w formie prezentacji multimedialnej (więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ABC na str. 11).

Rafał Bukowski zapowiedział, że zostaną one omówione na posiedzeniu zespołu organizacji ruchu drogowego. Jeden z nich dotyczy utworzenia przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na ul. 17 Stycznia przy głównym wyjściu z parku. Proponowano także usunięcie znaków Stop z ul. Brackiej, a ustawienie ich na ul. Zielonej.

Przedstawiciele wielotysięcznej rzeszy leszczyńskich rowerzystów zaprezentowali też swoje propozycje wprowadzenia ruchu rowerzystów na ulicach jednokierunkowych „pod prąd”, co ma umożliwić lepsze scalenie sieci ścieżek rowerowych. Radna Grażyna Banasik podkreśliła duże zaangażowanie Patryka Morysona w zinwentaryzowanie słabych punktów dróg rowerowych na terenie miasta.

Światowe kulanie

W październiku w Lesznie (zabierz głos/oceń prezydenta) odbędą się Mistrzostwa Świata w Kręglarstwie.

– Udział zgłosiły ekipy 20 państw  – podkreślił Zbigniew Białas, naczelnik Wydziału kultury, Kultury Fizycznej i Sportu.

Część ekip zarezerwowała już hotele w Lesznie i okolicy. Trwający blisko tydzień turniej rozegrany zostanie w hali Trapez, gdzie zamontowanych zostanie osiem zakupionych przez miasto torów. Spowoduje to jednak, że obiekt zostanie na miesiąc wyłączony z normalnego funkcjonowania. Wiceprezes Polskiego Związku Kręglarskiego Jan Majchrzak zapewnił, że zawodnicy Polonii Leszno będą stanowili trzon polskiej reprezentacji.

Biegiem przez Deurne

Leszczyński maratończyk Leszek Walczak poinformował, że grupa biegaczy z Leszna i Kościana pobiegnie w lipcu na Igrzyska Olimpijskie do Londynu, podobnie jak przed 8 laty do Aten. Sztafeta zamierza jeden z etapów zakończyć w Deurne, partnerskim dla Leszna mieście w Holandii. Będzie to okazją do zacieśnienia kontaktów pomiędzy miłośnikami biegania z obu miast. Leszno nawiązało niedawno kontakty ze szwajcarskim Biel. Walczak podkreślił, że leszczynianie od lat uczestniczą w organizowanym w tym mieście supermaratonie na 100 km.    

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Irena, 2012-04-02 08:38:37

    W Płońsku też wybudowali. Nawet była uroczystość wyświęcenia ! Tyle, że nie nadają się do użytku. Co kilkadziesiąt metrów trzeba zsiadać z roweru, zeby pokonać krawężnik.