PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM: PKP uruchomi dodatkowe pociągi

  • PAP/MN    28 czerwca 2016 - 15:26
ŚDM: PKP uruchomi dodatkowe pociągi

Rozkład jazdy, uwzględniający pociągi specjalnie, zacznie obowiązywać 20 lipca (fot. wikipedia.org)

• Blisko 350 dodatkowych pociągów wyjedzie na tory w czasie Światowych Dni Młodzieży - poinformował prezes PKP Mirosław Pawłowski.
• Zmieniony rozkład jazdy, uwzględniający pociągi specjalnie na ŚDM, zacznie obowiązywać 20 lipca.
• We wtorek (28 czerwca) w Warszawie kolejarze zaprezentowali stan przygotowań do ŚDM.
Pawłowski poinformował, że w pociągach będzie przygotowanych ok. pół miliona miejsc dla pasażerów.

Poinformował, że zmieniony rozkład jazdy, uwzględniający pociągi specjalnie uruchamiane na ŚDM, zacznie obowiązywać 20 lipca.

W obsługę pielgrzymów oprócz krajowych przewoźników zaangażowani są przewoźnicy samorządowi. Koleje Wielkopolskie uruchomią dodatkowo 17 pociągów, Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi siedem dodatkowych pociągów, zaś trójmiejska SKM uruchomi jeden pociąg.

"Nad sprawną obsługą Światowych Dni Młodzieży pracować będzie ponad 12 tys. osób, zarówno będących w bezpośrednim kontakcie z pasażerami, jak również na zapleczu technicznym i na dworcach" - powiedział prezes PKP.

Czytaj też: Bezrobotni jeżdżą za darmo. Ale już tylko w dni robocze

Wiceprezes zarządu PKP PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i innych służb. Na dworcach pojawi się dodatkowo ponad 200 informatorów, którzy będą informować o ruchu pociągów w języku angielskim i polskim. Obsługa kas biletowych ma być w czasie ŚDM wzmocniona.

Pawłowski powiedział, że kolejarze spodziewają się największego natężenia ruchu 31 lipca i 1 sierpnia. "Prosimy podróżnych, aby w tych dniach pojawili się na dworcu Kraków Główny i okolicznych dworcach 45 min. przed odjazdem ich pociągów, aby ułatwić obsługę" - dodał.

Wiceprezes PKP PLK podkreślił też, że spółka wzmocniła swoje zaplecze techniczne.

"Będziemy mieli blisko 330 pociągów technicznych, które w razie awarii na sieci wyjadą na tory i pomogą w szybkim przywróceniu ruchu pociągów" - dodał. Zaplecze techniczne wyposażone zostało w specjalistyczny sprzęt i tabor kolejowy oraz 37 dodatkowych lokomotyw.

Czytaj też: ŚDM - najważniejsze inwestycje dobiegają końca

"Nad bezpieczeństwem ruchu pociągów czuwać będzie ponad tysiąc specjalistów" - powiedział.

Wiceprezes zarządu PKP PLK ocenił, że spółka na obsługę ŚDM jest gotowa w 95 proc. "Te 5 proc. to jest dopięcie ostatecznych harmonogramów" - wyjaśnił.

PKP Intercity przygotowała specjalną ofertę biletową na ŚDM. "Jest to imienny karnet, który już można kupić w internetowym systemie sprzedaży, kosztuje 149 zł" - powiedział członek zarządu PKP Intercity Jarosław Oniszczuk.

Karnet umożliwia podróż pociągami spółki PKP Intercity kategorii TLK i IC. Będzie można z niego skorzystać od 16 lipca do 15 sierpnia br. Do każdego z trzech przejazdów, do których uprawnia karnet, pasażer będzie musiał pobrać bezpłatną miejscówkę w internetowym systemie sprzedaży biletów.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewóz kolejowych - www.kolejsdm.pl.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.